Běh, který má dvojí smysl

Mám pocit, že jich je čím dál tím víc. Potkávám je ráno i večer. Potkávám je v ulicích města,
v parcích i u nás v lese. Jsou mezi nimi mladí i ti, co už hodně pamatují. Jsou mezi nimi „normálně“ oblečení i ti, kteří na sobě nosí poslední výkřiky sportovní módy. Všichni to ale dělají ze stejného důvodu – pomáhá jim to. Každému jinak, ale prostě pomáhá. Běžci.

Běh, který má dvojí smysl
Vzrůstající oblibu běhu využívají nejen obchody se sportovním oblečením, ale i nejrůznější neziskové organizace. Ve stylu „běhejte a pomáhejte“ se teď organizuje bezpočet závodů. Běhá se pro školy, pro Afriku, pro vozíčkáře, pro postižené, pro psí útulky... a spolu s tím vším zároveň i pro radost a pro zdraví. Běh dobré vůle Nadace Olgy Havlové je jeden z takových „pomáhajících běhů“ – běhů, které mají dvojí smysl, protože dodají dvojí radost. Vám i těm, kterým svým během pomůžete.

„Péťo, ten běh zaštiťuje Tomáš Slavata. Tomu věříme a máme ho rádi. Pojďme na něj lidi pozvat,“ píše mi šéfredaktorka Petra Kruntorádová o jednom takovém běhu. Příběh Tomáše Slavaty je skutečně silný a jeho činy skutečně velké. Pokud tento člověk něco zaštiťuje, s radostí o tom my napíšeme!

Do dětského domova kvůli penězům

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale statistiky to dokládají – pro polovinu Čechů představuje každý větší výdaj problém! Pro některé z nás je potíž udržet peněženku rozumně naplněnou, když máme najednou zaplatit školu v přírodě, zájmové kroužky, roční tramvajenku, náhlé opravy v bytě, výdaje na léky atd.

Ombudsmanka Anna Šabatová dokonce upozorňuje, že až 40 % dětí žije v dětských domovech čistě z finančního důvodu. Rodiče totiž nemají na rozumné bydlení, peníze na jídlo, na výdaje spojené se školou... Právě takovým lidem se snaží pomáhat Nadace Olgy Havlové. Pomocnou ruku nabízí i různě znevýhodněným lidem, opuštěným seniorům nebo rodičům, kteří pečují o dítě se zdravotním postižením. A taky lidem, kteří se zničehonic ocitnou bez střechy nad hlavou...

Na ulici kvůli násilníkovi

Martině bylo 44 let, když se ocitla se svým synem na ulici. Bylo tam větší bezpečí než doma. Tam totiž vládl „přítel“, který občas trochu uhodil. Z „občas“ se stávalo „často“. Z „trochu“ se stávalo „hodně“.

Martina se jednoho dne rozhodla – v rychlosti se sbalila a zavřela za sebou dveře. Dvě noci strávilase synem na ulici. Tu třetí už tam být nechtěla. Přišla si pro záchranu do denního centra a přes Nadaci Olgy Havlové se pak dostala do azylového domu. Díky rozsáhlé spolupráci s organizacemi, které poskytují sociální služby nebo provozují azylové domy, mohli lidé z Nadace Martině nabídnout jak urgentní, tak i následnou pomoc. Martina si brzy našla práci, sehnala si bydlení a začala nový, lepší a hlavně bezpečnější život. Mimo ulici, mimo partnera násilníka.

Kýčovitá reklama na neziskovku?

Samozřejmě to zní jako klasická kýčovitá reklama na neziskovku. Taková ta, která mě kdysi „štvala“. Ale vzhledem k tomu, že jsem v několika takových institucích pracovala, tak vím, že to tak skutečně chodí. Vím, že lidé pomoc někdy opravdu velmi potřebují. Vím, že takové organizace jsou někdy vážně tou jedinou cestou, jak z toho deprimujícího beznadějného kolotoče vyjít ven. A konečně taky vím, že sebemenší podpora v nouzi je to nejpodstatnější, co člověk v ten okamžik potřebuje, uvítá a za co je neskonale vděčný...

Jak může vypadat vaše 13. září?

V ten den byste mohli mít vážně skvělý pocit! Naše děti by asi řekly – huustýý pocit. Uděláte něco pro sebe a zároveň tím jiným lidem pomůžete! Zní to dobře? Tak čtěte dál!
Ve úterý 13. září přijdete už v 16 hodin do obory Hvězda 
na Prahu 6.

Pokud máte kolem sebe děti, plně využijete doprovodný program – dětské běžecké závody, výstavu „Ciť hlavou a mysli srdcem“ z Charity Lovosice,  divadlo Spejbla a Hurvínka, fotokoutek s Olgou a Václavem Havlovými, občerstvení a osvětové interaktivní stánky. V 18 hodin si konečně dáte do těla a zaběháte si 5 či 10 kilometrů nebo se domluvíte s někým na štafetu, třeba s kolegy z práce. 

---

Tento článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2019/09, byl pouze aktualizovaný pro letošní rok. Celý výtisk najdete elektronicky v PDF v našem e-shopu. Tam také seženete všechny naše předchozí čísla.

Nové číslo PDČ seženete v trafikách GECO Tabák, Inmedia, TRAFIKA a ve vybraných prodejnách Albert (podívejte se mapu prodejních míst). Nejraději vám nové číslo pošleme do schránky přes předplatné