8 kroků, které vás dovedou k pohodlné chůzi

„O barefootech jsem slyšel poprvé asi před sedmi lety a popravdě, byl jsem k nim spíše skeptický,“ říká Filip Pathik Vystavěl, celkem věcně a racionálně založený muž, který vystudoval zdravotní školu, byl zubním technikem a pracoval také v hotelnictví. Ovšem právě setkání s tzv. bosou obuví, k níž byl nejprve zdrženlivý, mu pracovní život (i život jeho nohou) zcela změnilo. Dokonce tak, že byl jednoho dne ochoten vyrazit v únoru do pražských ulic v sandálech…

8 kroků, které vás dovedou k pohodlné chůzi

Pathikův příběh (bez) bot

Barefooty si nejprve pořídila jeho přítelkyně Anna, a Pathik, coby skeptik, vyčkával, co to udělá: „Nejdřív jí docela bolely nohy, byl to nezvyk, protože chodila ve špičatých lodičkách na podpatku, ale po pár dnech přišlo nadšení. A tak jsem to zkusil taky.“

A následoval stejný průběh. Prvotní nepříjemné pocity vystřídal pocit volnosti a komfortu.  A od té doby Pathik bosoboty už téměř nevyzul, a ty klasické nosí jen při výjimečných příležitostech. Jako majitel poměrně široké a kratší nohy (v tom si s ním rozumím a souzním) běžnou obuv kupoval o číslo větší a stejně bylo nohám nepohodlně. Barefooty byly zkrátka záchrana.

Jak se zakládá značka barefoot bot

Uplynul zhruba rok a půl a Pathik si vyrobil provazové barefoot sandály, tzv. Huarache. Ačkoli byl tou dobou přelom února a března, nemohl se dočkat, až si je vezme na sebe, a tak v nich zkrátka vyrazil ven.

Mnoho lidí ho zastavovalo a ptalo se, co je to za boty, kde se dají sehnat a že by je chtěli také. Pathik si řekl, že je to dobré znamení a hned vyrobil sandály i své dceři, přítelkyni a jejímu synovi. A Anna (ano, stejná žena jako v začátku tohoto příběhu) s dětmi vyrazila na hřiště. Když se vrátila, přinesla s sebou několik objednávek na sandály. A tak se Pathik stal nejen milovníkem, ale postupně i výrobcem těchto bot a zároveň jejich propagátorem a lektorem zdravé chůze.

Vodivé boty

Po nějaké době s Annou založili vlastní značku Pathik shoes, která je dnes jednou z nejvýznamnějších barefoot značek v Česku. V sezoně 2019 chystá vylepšenou kolekci sandálů a balerín pro ženy s doplňky pro dozdobení. V nabídce jsou také tzv. vodivé boty.

„Běžná podrážka odděluje lidské tělo od zemského povrchu a není tak možné, aby odcházelo přebytečné elektrické napětí (které si lidské tělo jednak samo vyrábí, ale také ho vstřebává z okolních přístrojů), což může vyvolávat nepohodu i fyzické problémy,“ vysvětluje mi Pathik princip, kterým funguje běžné obutí.

Když se ale dotkneme země bosou nohou nebo vodivou botou, napětí se uvolní a hned je lépe. Je to přístrojově měřitelná záležitost. Dokonce závodníci v Tour de France mají vodivé deky, aby neutralizovali energie, které během závodů nasbírají a mají pak lepší výkony.

Mimochodem naše země je doslova bosobotou velmocí, existují u nás desítky e-shopů i kamenných obchodů s touto nabídkou, a zájemců a nadšenců stále přibývá. Pokud plánujete propadnout kouzlu této návykové obuvi i vy, třeba se bude hodit pár Pathikových praktických rad, otázek a odpovědí.

Barefooty v osmi bodech podle Pathika

1. Začněte ctít anatomický tvar nohy

Nevýhodou běžných bot je zúžená špička a podpatek. Většina z nás celý život chodí v botách s podpatkem (třebas jen velmi nízkým), v botách, které nejsou anatomicky uzpůsobené noze. Špička nám deformuje tvar nohy, prsty a zejména palec. Podpatek umožňuje dělat nepřirozeně dlouhý krok a dopadání tvrdě na patu. Bosoboty dávají noze prostor, neutlačují ji a nechávají ji být samu sebou.

2. Způsob chůze má vliv na celé držení těla

S nepřirozeně dlouhým krokem (kdy podpatek tlumí náraz na patu), přestaneme používat některé vnitřní svaly těla, začneme více tlačit horní část těla dopředu, namáháme záda a krční páteř. Ve stoji mají lidé tzv. chaplinovský postoj, který způsobuje propnutí kolen a zátěž bederní páteře.

3. Nohy jsou pružiny, tak je tak používejme

Když se člověk zuje, přestane dělat dlouhý krok, protože automaticky potřebuje tlumit náraz paty. Noha začne fungovat jako pružina. Pokud ji tak nepoužíváme, dáme jí botu s podporu klenby, podpatek a špičku, odpojíme prsty a zejména palec na noze a celá noha se dostává do napětí.

4. Délku kroku nastavte chůzí pozadu

Neexistuje jedna univerzální délka kroku. Každý ji má jinou. Nejlépe to zjistíte tak, že uděláte pár kroků dozadu a sledujete se. Tak by měla vypadat délka vašeho kroku i způsob pokládání jednotlivých částí nohy na zem. Jen obráceně. Můžete se třeba i natočit, ať je nějaká zábava. Pozorovat, seldovat nohu, jak ji pokládám na zem, jak s ní pracuju, jak se odráží na postavení zad a těla apod.

5. Změny mohou být nejprve nepříjemné

Na to je třeba se připravit. A nepřepálit začátek. Většinou nejdříve bolí chodidla a paty. Noha se musí uvolnit, v prostoru se povolí, a to přináší nové pocity. Mohou vás i trochu bolet záda nebo až pod hrudníkem.  Noha se zpočátku chová jako končetina, která byla v sádře a znovu si zvyká na volný pohyb. Tak to tak berte a zapojte svaly a části nohy, které spaly a lenivěly.  Oceníte to vy i nohy.

6. Po dvou týdnech přijdou pozitivní změny

U někoho může přijít úleva až po třech měsících. Méně bolí záda, začnete více vnímat nohu a prsty, začnete jimi více hýbat. Získáte více energie. Úlevu pocítí ti, kteří mají na palci tzv. halux. Ne, že by zmizel, ale zmenší se a méně bolí.

7. Není to pro každého

Lidé, kteří mají znecitlivělá nervová zakončení, tedy například s neuropatií a nebo vyšším stadiem cukrovky, by si měli bosoboty odepřít.  Hrozí jim poranění a u cukrovkářů  je problém také otékání nohou a horší hojení poranění.

8. Na tvrdém povrchu dvojnásobné soustředění

Dlažba a beton jsou nepřirozené povrchy, proto se říká, že na ně patří nepřirozená (tedy tradiční) obuv. Já si ale myslím, že když se opravdu soustředíme ne krátký krok, zapojíme vědomě klenbu, kotníky a kolena, může to být i na chodníku v pohodě. Ale samozřejmě není nad přirozený přírodní povrch.

---

Tento článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2019/06. Celý výtisk seženete elektronicky v PDF našem e-shopu. Tam také pořídíte všechny naše předchozí čísla.

Nové číslo PDČ koupíte v trafikách GECO Tabák, Inmedia, TRAFIKA a ve vybraných prodejnách Albert (podívejte se mapu prodejních míst). Nejraději vám nové číslo pošleme do schránky přes předplatné