Alternativní a prosperující obchůdek Brány k dětem ve vesničce Damníkov. Nevěříte?

Krámek z chlívku

Alternativní a prosperující obchůdek Brány k dětem ve vesničce Damníkov. Nevěříte?

Že by se vesnička s necelými sedmi stovkami obyvatel mohla stát ideálním místem pro pobočku obchodu, nota bene obchodu spíše netradičního až alternativního, by čekal asi málokdo. To by ovšem za realizací tohoto nápadu nesměla stát Zuzka Otrubová − energická, silná a nadšená žena, která se hned tak před nějakou výzvou nezastaví. Je to už téměř šest let, kdy jsem ji viděla poprvé. Tenkrát za mnou přišla s miminkem, v hlavě nápad: šířit v místě svého bydliště povědomí o moderních látkových plenách. Plácly jsme si. A tak se stalo, že látkování prorazilo až do Damníkova a okolí.

Nelehké začátky

Zuzka nás znala už z doby svého těhotenství, kdy si v prodejně Brány k dětem byla vybírat látkovou výbavičku. Z velkého množství typů plenek byla nejdřív velmi bezradná, zachránila ji až konzultace s naší kolegyní. Po téhle zkušenosti se rozhodla, že by užitečné informace chtěla šířit dál. „Nápad spolupracovat s Bránou přišel úplně náhodně. Byla jsem na mateřské, malému bylo pár měsíců. Já jsem dost činorodá, takže jsem přemýšlela, co dělat, abych mohla přivydělat nějakou korunu, být mezi lidmi a zároveň se synem, a jak uplatnit to, co mi jde a co umím. Takže jsem prostě poslala mail s nabídkou spolupráce ve formě mých výjezdů do rodinných center v okolí a besed na téma látkování. Dnes už vidím širší souvislosti, protože když se podíváte na můj profesní životopis, pro klasického personalistu je to naprosto nesourodá směska. Já dnes vidím, že každá jednotlivá profese, kterou jsem prošla, byla přípravou na Bránu k dětem,“ vzpomíná na své rozhodnutí Zuzka.

Začátky nebyly vůbec jednoduché, protože na malých městech byly látkové pleny, ženská ekohygiena, aromaterapie a šátkování ještě velmi alternativní a ojedinělá témata. Přesto Zuzka pravidelně několikrát měsíčně objížděla centra, jarmarky, porodnice, až se komunita společně naladěných rodin rozrostla. A v té době také přišel nápad přestavět v malé vesničce Damníkov chalupu a otevřít si tady pobočku Brány k dětem.

Ustrašeným zdražovatelům navzdory

„Celý svůj pracovní život jsem věděla, že moje cesta je o tom, pracovat sama na sebe, že jsem ten podnikavý typ, kterého zaměstnanecký poměr v určitém smyslu omezuje, ale pořád tam byl strach se toho omezujícího a zároveň jistého pustit. Zároveň i Lucka měla od začátku naší spolupráce přání, abych otevřela u nás kamennou prodejnu, ale já to tehdy brala v klasických konvencích − najmout si někde obchod, do něj dojíždět, platit nájem atp. To bylo pro mě s dítětem a za naší nepříznivé finanční situace naprosto nemyslitelné. S mým osobním vývojem se ale změnil i pohled na věc. Velkou jistotu mi dalo mateřství, navíc mateřství poměrně pozdní a také mateřství poté, co jsem si vyzkoušela starat se a vychovávat dcerku partnera. No a pak paradoxně právě odchod našeho tatínka po třech letech vztahu, kdy bylo malému rok a půl, byl možností vystoupit ze zajetých kolejí a dostat se někam dál.

Ale pořád bylo tolik těch ustrašených zrazovatelů okolo… Dnes se smíchem říkám, že jsem vždycky chtěla dělat sama na sebe, ale bála jsem se začít. Tak jsem se do toho pustila až s dítětem, chalupou a hypotékou na krku. :) Velkou podporou mi bylo prohlášení mého kamaráda, který sám od školy podniká: „Neposlouchej ty, co tě odrazují, oni všichni jsou ti, kteří se to ani neodvážili zkusit. Je to někdy náročné, ale co si uděláš, to máš.“ Takže jsem zrekonstruovala náš chlívek na chalupě a vloni na podzim otevřela obchůdek Brány k dětem v Damníkově. Velkou motivací mi bylo to, že filozofie Brány, a hlavně její otevřenost, přesně odpovídá tomu, co chci a mám ráda já. Pak také zjištění, jak dokonale se s holkami z týmu doplňujeme. A v neposlední řadě bych tímto chtěla poděkovat mojí mámě. Protože kdyby nebylo její podpory, nebyl by obchůdek.“

Agentky v akci

Kamenná prodejna v Damníkově je specifická nejen svou polohou, ale i přístupem. Kromě klasické otvírací doby se můžete se Zuzkou individuálně domluvit a ona vám ráda otevře, vše ukáže a vysvětlí. Sleduji, že za Zuzkou si jezdí maminky i pro milé povídání a povzbuzení, protože žít na malých městech odlišně od většiny může být někdy vyčerpávající. Zuzka umí vytvořit úžasnou domácí atmosféru a namotivovat lidi kolem sebe.

„Většinou první reakce všech, kteří jsou u nás poprvé, je překvapení, že je to u nás ‚jako doma‘, nebo prostě jako u známých na návštěvě. Takové neoficiální. Už jen to, že obchůdek je z bývalého chléva a dvůr sdílíme vlastně se zákazníky a jejich dětmi. No, a pokud je víc lidí na semináři a venku není dobré počasí, sedí se u nás v obýváku. Krásné je, když přijedou lidé až z Olomouce, nebo dokonce po cestě k rodičům se staví od Karlových Varů a jsou nadšení, že tohle je opravdu ta pravá protiváha supermarketů ve velkých městech. V poslední době se k nám zhruba jednou za dva týdny vypraví maminky i na pár hodin. Mají tu zázemí pro děti, vypustí je k nám na dvůr na písek nebo na houpačky a zároveň u toho nakoupí.“

Neocenitelnou pomocí jsou pro Zuzku její nadšené zákaznice. „Říkám ‚agentky‘. Chtějí mě podpořit, roznáší mi různě letáčky a šíří povědomí. Naloží do auta tři kamarádky a vyvezou je k nám ukázat jim, jaké to u nás je. Jsou naprosto skvělé, moc jim za všechno děkuji! Se spoustou z nich jsme vlastně kamarádky…“ No řekněte, který obchodník tohle o svých zákaznících může říct?

Brána k dětem

Zuzana Otrubová

Damníkov 104

okr. Ústí nad Orlicí

www.branakdetem.cz

Nabízíme široký sortiment zboží, poradíme kdykoliv s výběrem nosítka, šátku či plenkové výbavičky. Pravidelně tu pořádáme také kurzy a prezentace. Se Zuzkou je radost spolutvořit. Přijeďte se za ní podívat i vy!