Aktivity se seniory

Eva Hrabětová pracuje se staršími lidmi, kteří sice mají už nějaký ten pátek za sebou, ale ještě neztratili chuť se hýbat, radovat, žít. Nebo pochopili, že když se hýbat nebudou a nenajdou si v životě něco pro radost, tak trochu žít přestanou. Prostřednictvím neziskové organizace Buena Vista Vinohrad, kterou před lety založili, jim Eva s kolegy pomáhá dívat se na období přicházející přívětivě a využívat jeho pozitivní možnosti. BUENA VISTA!

Aktivity se seniory

Text: Markéta Ovsíková

Sociální pracovnice

Při vyslovení tohoto termínu se možná mnohým z nás vybaví paní Zubatá z filmu Kolja J. Tak taková Eva opravdu není a tuto práci zastává tělem i duší. Vystudovala katedru sociální práce na FF UK a dodává: „Nikdy bych si tenkrát nemyslela, že budu pracovat se seniory.“ K tomuto rozhodnutí Evu nasměroval až její osobní životní příběh. Před lety se u jejího tatínka projevilo neurodegenerativní onemocnění. Kromě řešení praktických problémů souvisejících s nemocí přemýšlela, jak by táta mohl trávit čas: „Došlo mi, že to musí být strašně frustrující, když táta nemohl dělat ani fyzicky, ani psychicky to, co předtím.“ A pomohla arteterapie. Tatínek v mládí rád a dobře kreslil, díky skvělé arteterapeutce se po letech mohl, v rámci možností, k této činnosti vrátit, a obrázky se staly jeho sebevyjádřením.

Jít svou vlastní cestou

Eva prošla různými pracovními zkušenostmi v oboru i mimo něj, zároveň vždycky cítila potřebu dělat něco svého. Osud jí přihrál do cesty možnost organizovat rekondiční pobyty pro Svaz tělesně postižených. Účastníci byli vesměs v seniorském věku, a tak to začalo. „Z dob doprovázení táty jsem věděla, že v oblasti služeb pro seniory je toho hodně, co se dá dělat. Zajímalo mě hledat možnosti,“ vysvětluje Eva. Netrvalo dlouho a byla tu nezisková organizace Buena Vista Vinohrad. Inspirací k názvu byl film Buena Vista Social Club – dokument o kapele kubánských hudebníků, kteří po nucené pauze začali hrát ve věku 70 let a více. Jak vidíte, nikdy není pozdě začít.

Pohyb a radost

Kvalitu života ve stáří hodně ovlivňuje, jak se člověku podaří uchovat si pohyblivost a celkovou kondici, to věděla Eva z praxe. Většina programů Buena Vista je proto zaměřená na udržení hybnosti a na zdravou formu pohybu. Eva vysvětluje: „Pro mě je důležité, že programy vedou profesionálové s dlouholetou praxí. Například cvičení na židlích nebo cvičení pro zdravá záda vede fyzioterapeutka, tanec profesionální tanečnice.“ Kromě pohybových aktivit nabízí organizace také pěveckou dílnu a spolupracuje s městskou knihovnou v Korunní ulici při přípravě různých kulturních programů. A všechno toto dění má svůj přesah – shrnuto Evinými slovy: „Chceme podpořit lidi, aby žili své životy bez ohledu na věk.“

Věk není překážkou

Věkové rozpětí účastníků programů Bueny je od 60 do 90 let. To je rozdíl jedné generace a je vidět, samozřejmě krom odlišných možností daných věkem, rozdílné pojetí stáří jako etapy v životě. Od začátku činnosti měly o programy Bueny zájem hlavně ženy, zároveň praxe potvrzuje demografické údaje – vyššího seniorského věku se dožívají ženy. Proto se tu také rozhodli už druhým rokem zaměřit program na ženy. Například na kurzech tance, kde se snaží podporovat v ženách jejich ženství. Eva vysvětluje: „Myslím, že generace našich matek je jiná než jsme my. Tam převážně funguje model ‚o všechny se postarat‘ a chybí ‚dělat něco pro sebe‘“. K činnosti BV ještě Eva dodává: „Chceme, aby nabídka byla pro seniory dostupná finančně. Naše organizace je financována z grantů a sponzorských darů a účastníci platí symbolické částky.“

Eva vidí cestu do budoucna v hledání možností pro uplatnění starších lidí ve společnosti. Tím, že se budou vytvářet příležitosti pro seniory, aby se do fungování společnosti aktivně zapojili, se zlepší kvalita života jejich i mladší generace. Nezbývá než souhlasit.

Koukněte na: www.buenavistavinohrad.cz

Různé kurzy, setkání, kulturní a jiné programy pro seniory nenabízejí jen neziskové organizace. Do dění se zapojují také obce nebo městské části, různá centra či domy seniorů. Pokud zadáte do vyhledavače „aktivity pro seniory“, naštěstí už toho na vás vypadne docela dost. A pro ty dříve narozené, kteří mají chuť si ještě více rozšiřovat obzory, jsou v nabídce třeba univerzity třetího věku.

Koukněte na:

www.zijemenaplno.cz www.cestovaniproseniory.cz www.tretivek.cz