Akné: Opravdu nepříjemný parťák

S nepříjemnými kožními projevy akné se setkal asi každý z nás. Bolestivé, zarudlé pupínky s bílou vyklenující se čepičkou nás dokážou pěkně potrápit. Objevují se zejména na obličeji, dekoltu, na ramenou a v horní třetině zad. Můžeme si být téměř jistí, že vyraší v okamžiku, kdy se nám to opravdu nehodí. Třeba před prvním rande. Akné nás trápí nejčastěji v pubertě jako běžný projev dospívání. Problémy mohou ale přetrvávat i do dospělosti. Opakující se výsevy s těžkými zánětlivými projevy a tvorbou hlubokých jizev mohou být trvalými následky nejen na těle, ale a duši.

Akné: Opravdu nepříjemný parťák

Jak a proč vlastně akné vzniká?

Výsev akné je výslednicí působení mnoha faktorů. Z těch nejdůležitějších je to genetika, hormonální změny, dieta a nelze zapomenout na emoce a na psychiku. Když se to všechno „správně“ sejde, pak se v kůži vytvoří ideální podmínky a akné je tu. Zvýšená tvorba kožního mazu vytvoří jakousi zátku, komedon, která dráždí okolí a vede k tvorbě malého lokálního zánětu. U těžších a stále se opakujících výsevů s výraznějšími projevy zánětu se skoro vždy uplatňuje infekce některými typy bakterií, které zánět zhoršují a vedou k jeho opakování.

Akné z pohledu tradiční čínské medicíny

Zajímavý se mi zdá pohled tradiční čínské medicíny. Podle TČM se na vzniku akné podílí nahromadění toxického horka a vlhka a blokáda krve. Představte si koryto řeky, které se zahradí a vše za přehradou se začne hromadit. Jednoho dne ale přehrada nevydrží a všechno zadržované smetí se provalí ven. Pokud se tedy někde v organismu něco hromadí, znamená to, že energie neproudí, jak by měla (a tím i krev a dalších tekutiny, které se pohybují vždy ruku v ruce). Za poruchy proudění energie stojí nejčastěji špatná strava a emoce, ale blokády mohou vznikat i při poruchách funkcí jednotlivých orgánů, které neplní, dle teorie TČM, své funkce.

Akné a emoce

Jako u řady jiných nemocí, i akné je spojeno s řadou psychických a emočních vzorců, které se často u takto postižených lidí opakují. Tito lidé, častěji ženy, mají problém se sebedůvěrou a sebeláskou, nemají pocit vlastní hodnoty, odmítají sami sebe, nejsou schopni říci ne, nejsou schopni sdělit ostatním vlastní přání a potřeby a dělají vše pro druhé, jen aby se ostatním zalíbili, aby se zavděčili a aby je ostatní měli rádi. Často se bojí změn, které v nich vyvolávají silný pocit úzkosti a strachu. Častěji než ostatní trpí depresemi.

Terapie

S lehčí formou akné si poradíme volně dostupnými přípravky. Léčba těžších forem patří do rukou dermatologa. Léčba těžších forem akné bývá zdlouhavá, často s vlnami zlepšení a zhoršení, a ne vždy s uspokojivým efektem. Nezapomínejte, že při léčbě akné je třeba neléčit jenom pleť. Nezbytná je péče o celé tělo na fyzické i na psychické úrovni.

Péče o pleť

Základem péče je správné čištění pleti. Mělo by být šetrné s ohledem na typ pleti. Pokud je suchá nebo smíšená, nepoužíváme silně vysušující látky. Ty jsou vhodné při pleti mastné, ale i tady opatrně. Nadměrné vysušování podněcuje kůži k další tvorbě mazu, a pokud to přeženete, akné můžete paradoxně zhoršit. K čištění pleti se výborně hodí pleťové vody, které si snadno vyrobíte sami doma.

Pleťová voda domácí:

Čerstvé nebo sušené byliny přelijte horkou vodou, nechte 10 minut vyluhovat a vlažný vývar můžete použít k oplachu nebo jako obklad.

Z bylin vhodných k čištění pleti volíme měsíček lékařský s uklidňujícími a hojivými účinky, vilín virginský se svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky, s ním lze kombinovat tymián, bylinu s antiseptickým a protiplísňovým efektem, či heřmánek pravý, také výborné antiseptikum, které zároveň vysušuje a stahuje póry. Šalvěj lékařská má antibakteriální a protizánětlivé účinky a je vhodná na zanícená místa. Jitrocel kopinatý má výborné hojivé účinky a na aktivně zanícenou kůži lze použít i čerstvou vymačkanou šťávu. Stejnou službu vykoná i čerstvá šťáva z aloe vera (pokud si ji doma pěstujete a máte listů nazbyt). Vylisovanou šťávu z obou bylin lze i přimíchat do tvarohu, který naneseme na postižená místa a necháme do zaschnutí (existují speciální lisy na byliny, které vám pomohou získat cenou šťávu z listů). Tvaroh je výborný pro „vytažení horkosti“ u rudých, bolestivých zanícených výsevů akné.

Pokud vám nevadí horká pára, můžete si ve výparech z bylin (heřmánek, tymián) napařit obličej. Ale toto nedělejte často, mohlo by dojít k nevratnému rozšíření kožních pórů.

Bylinné masti   

Recepty na masti:

Na denní ošetření pleti si můžete vyrobit domácí měsíčkovou mast s výbornými hojivými účinky, heřmánkovou mast, konopnou mast (z technického konopí) nebo třeba mast z mateřídoušky s jitrocelem či levandulí, která má osvěžující, antiseptické a hojivé účinky. Jednoduchý způsob přípravy je z domácího sádla nebo ze včelího vosku.

Měsíčková mast s včelím voskem a/nebo bambuckým máslem a olivovým olejem
Do přibližně 2 dcl panenského olivového oleje (nejlépe kvalitního, lisovaného za
studena) ponoříme alespoň na dva týdny květy sušeného měsíčku a necháme na teplém místě, klidně na slunci. Po dvou týdnech olej přecedíme, na vodní lázni mírně rozehřejeme, přidáme
4 dkg včelího vosku a mícháme, dokud se vosk nerozpustí. Použijeme-li bambucké máslo (nejlepší poměr je 80 g másla a 20 g oleje), tak ho ve vodní lázni jen lehce nahřejeme do změknutí, k němu přidáme olej a nejlépe v mixéru rozmícháme. Do směsi můžeme přidat ještě pár kapek esenciálního oleje (např. levandule, mateřídouška). Do masti na akné je výhodné přidat ještě několik kapek šípkového oleje, který je skvěle vyživující, obsahuje antioxidanty – látky zpomalující stárnutí a pomáhá hojení. Skladujeme při pokojové teplotě. Jako konzervant lze přidat extrakt z grepových jader.

Měsíčková mast s vepřovým sádlem a/nebo kokosovým olejem
K výrobě domácí měsíčkové masti budeme potřebovat 250 gramů sádla (nebo 125 g sádla a 125 g kokosového oleje, nebo jenom kokosový olej – všechny varianty jsou možné) a přibližně dvě veliké hrsti oranžových okvětních lístků měsíčku lékařského sbíraného za suchého počasí. Sádlo si ohřejeme, nesmí vřít. Poté do něj zamícháme květy měsíčku. Na vodní lázni ohříváme po dobu cca 15 minut. Alternativně lze i v troubě při nízké teplotě kolem 50 °C. Směs necháme vychladnout a do druhého dne uložíme na tmavém chladném místě. Druhý den směs znovu mírně přihřejeme, přes plátno vymačkáme vzniklou oranžovou šťávu a necháme vychladnout. Lze ovonět několika kapkami esenciálního oleje tymiánu, rozmarýnu nebo levandule dle osobních preferencí. I do této masti lze vmíchat šípkový olej. Směs necháme ještě dva dny přemrazit v mrazáku. Hotovou mast skladujeme v chladu.
Použití: veškeré drobné oděrky, popáleniny, štípnutí hmyzem, akné a jiné zánětlivé projevy na kůži.

Podobným postupem lze připravit i levandulovou mast nebo mast z mateřídoušky a jitrocele

Konopná mast
Přirozeně sušený konopný květ nebo list technického konopí do obsahu THC 0,3 % (kterou lze pěstovat v malém množství doma) nadrobno rozmělníme, abychom docílili efektivního prostupu účinných látek do masťového základu. Mezitím si na plotně rozehřejeme vazelínu (můžeme použít žlutou – ale pozor, je hodně hutná a až neprodyšně krycí, což se pro léčbu akné příliš nehodí, navíc někomu může být i nepříjemná), lze použít alternativně bílou vazelínu, kokosový olej nebo vepřové sádlo. Masťový základ pouze rozpustíme při nízké teplotě do 40 °C! Do něj nasypeme drcenou sušinu. Poměr použitých surovin na 1 litr vazelíny je 20 gramů palic, zhruba 50 gramů sušeného listu (asi 1 litr lehce zmáčknutých listů). Vše asi hodinu zahříváme ideálně na vodní lázni nebo v troubě s termostatem. Občas promícháme dřevěnou vařečkou. Proces zahřátí opakujeme 2–3 dny po sobě, do dalšího dne necháme vždy vychladnout. Směs by měla mít světle zelenou barvu, sytě zelená je už znakem použití příliš vysoké teploty, při které se ztrácí účinné látky. Po třetím zahřátí směs přefiltrujeme, a to minimálně dvakrát. Poprvé pomocí hrubšího síta, podruhé např. přes plátno. Zajistíme tak odstranění jemných nečistot, které mohou nepříjemně dráždit pokožku a přispívat k plesnivění masti.

Pro zajímavější konzistenci i vůni lze zkombinovat například bambucké máslo lehce nahřáté s rozpuštěným kokosovým olejem v poměru 8 : 2, nebo včelí vosk, ale fantazii se meze nekladou.

Které byliny lze kombinovat
Kopřivu dvoudomou, mateřídoušku obecnou, jitrocel kopinatý, měsíček lékařský, levanduli

Hotové výrobky

Pokud nechcete vodu vyrábět doma, výbornou volbou jsou kvalitní, čistě přírodní květové vody – tzv. hydroláty. Květové vody se získávají destilací vodní parou ze sušených bylin. Používají se samostatně nebo jako součást čisticích mlék, jako složka krémů nebo masek. Čisté hydroláty jsou jemné a jsou velmi dobře tolerovány. Jejich účinky jsou zejména antiseptické a protizánětlivé v závislosti na použité bylině. Voní jen velmi jemně. Jsou vhodné i pro kojence, malé děti, seniory a osoby s citlivou kůží. Na akné jsou nejvhodnější květové vody z těchto bylin: rmen římský, lemon tea tree, cist ladanový, levandule, vilín virginský

Na hlubší čištění pleti lze doporučit masku z Marocké hlíny. Jedná se o čistě přírodní biologickou surovinu bohatou na minerály, které mají velmi prospěšné očistné účinky na kůži. Šetrně čistí pleť do hloubky, uvolní a následně stáhne ucpané a rozšířené póry (černé tečky).

Pro denní péči se hodí pleťové krémy, balzámy a za studena lisované olejíčky a olejové směsi. Opět záleží na typu pleti. Pro mastnou pleť jsou zpočátku nejvhodnější pleťové oleje, např. jojobový, hroznový nebo arganový. Může se zdát podivné, proč na mastnou pleť olej. Olejem dostává pleť „mastný impulz“ zvenčí a produkce kožního mazu má tendenci se snížit. Olej nanášíme na lehce navlhčenou pokožku, ideálně květovou vodou.

Komu nevyhovují oleje, může použít hydratační krémy. Z těch přírodních je to například Krásná slečna (Havlíkova přírodní apotéka), který obsahuje kosatec florentský, olej z hroznových jadérek, lopuch, rakytník, propolis a vitamín E. Velmi příjemný je Meduňkový krém (Dr.Hauschka). V případě sušší a citlivější pleti s projevem akné zvolte Lipový krém (Aromata Mirabilia) s včelím voskem, který má samočisticí a uklidňující efekt. Kromě výtažku z lipového květu obsahuje také výtažek z rozmarýnu a z dalších velmi užitečných bylin. Lipový květ je balzámem pro suchou a dehydratovanou pokožku a pleť rozjasní.

Výborným doplňkem pro hojení jednotlivých pupínků a zároveň jejich zakrytí je korekční tyčinka (např. Pure Care cover Stick od Dr. Hauschka). Tyčinka se vyrábí v několika barevných odstínech.

MUDr. Martina Rosická

Péče o tělo

Nezapomínejte také na celkovou léčbu akné. Zaměřte se na změny ve stravování. Základem je omezit rafinovaný cukr a výrobky z něj, ztužené pokrmové tuky s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin (hlavně různé polevy, krémy, ale také uzeniny, paštiky…) a ty nahradit kvalitními rostlinnými oleji. Je možné vyzkoušet dietu s omezením lepku, tedy bílé pšeničné mouky, i to může vést ke zlepšení. Omezte nekvašené mléčné výrobky. Mléko zkuste nahradit mlékem sójovým, rýžovým či kozím. Péče o střeva by měla být nedílnou součástí péče o pleť. Střevo je totiž jeden z nejdůležitějších imunitních orgánů v těle a jeho správné osídlení bakteriemi je velmi důležité pro správnou obranyschopnost organismu. Existují různé metody očisty střev. Já osobně považuji za nejjednodušší měsíční kůru aktivním uhlím 1x denně vždy večer. Těžké kovy odstraníte pomocí zelených potravin jako Chlorella, Spirulina nebo zelený ječmen. Důraznější očistu střev lze dosáhnout metodou Hydrocolon. Za úvahu stojí také úprava střevní mikroflóry. Doporučuji probiotika alespoň se dvěma druhy probiotických bakterií v kombinaci s inulinem, který je pro střevní bakterie výživou.

Výborným pomocníkem jsou čisticí čaje a čaje podporující činnost ledvin a jater. Čisticí čaj připravíte ze smetanky lékařské, kopřivy nebo jedné z nejúčinnějších čisticích bylinek – lopuchu (ten lze používat i zevně). K posílení funkce ledvin je ideální celík zlatobýl. K detoxikaci jater ostropestřec mariánský.

Léčba akné je vždy běh na dlouhou trať, ale nevzdávejte to. Pro každého se vždy nakonec ten pravý způsob najde, jenom to někdy trvá nepříjemně dlouho a je třeba vyzkoušet mnoho cest, než se najde ta pravá právě pro vás.