5 Kč za litr gelu na praní. Rozhovor s Alenou Thomas nejen o praní plen.

Desítky a desítky návodů, jak si doma za pár korun a bez chemie vyrobit prášek na praní, šampon, postřik proti klíšťatům, opalovací krém nebo třeba lepidlo… To všechno obsahuje blog a nově také knížka Aleny Thomas „Děláme si to doma sami“. Tahle štíhlá usměvavá tmavovláska vymyslela svůj blog i e-shop vlastně tak trochu z nouze a v těžké životní situaci, kdy po deseti letech dokázala konečně odejít z manželství, ve kterém byla nešťastná. Když jsme si povídaly, byla tak otevřená, že jsme o jejím osobním životě mluvily minimálně stejně dlouho jako o práci.

5 Kč za litr gelu na praní. Rozhovor s Alenou Thomas nejen o praní plen.

Alena Thomas, (*1976) Je vystudovaná porodní asistentka, po krátké praxi nastoupila na Pedagogickou fakultu v Olomouci. Věnovala se výuce angličtiny a vedení vlastní TEFL jazykové školy v Praze, poté si dokončila specializaci Montessori pedagogiky. Má tři děti Anežku (9), Alexandra (4) a Stelinku (2).

Aleno, když jste se rozhodla odejít z manželství, odjela jste sama se třemi dětmi na chalupu, kde jste byla tak trochu odříznutá od civilizace. Tam tedy začalo vaše „dělání si to sama doma“?

Ano, bylo jasné, že budu muset něco podniknout, po rozchodu se uzavřely kohoutky a peníze docházely, byla jsem jen na rodičovském příspěvku. Ten rozchod byl dlouhý, on se nechtěl pustit, nechtěl to přijmout. Nemohla jsem s ním zůstat v bytě v Praze, odjeli jsme s dětmi na chalupu a tam jsem se snažila přes léto dát do kupy. Chalupa měla nádhernou zahradu, bylo tam úplně všechno, ale já jsem městské dítě, byla jsem zvyklá spíše věci nakupovat. Tady jsem byla strašně daleko od obchodu a najednou jsem si moc nevěděla rady.

Tak jste se pustila do výroby všeho možného. Hned jste měla nápad, že se s tím podělíte na blogu? Nebo šlo v první řadě o vlastní potřebu?

Prvotní byla vlastní potřeba, až pak mě napadlo psát návody na blog. Když je člověk sám se třemi dětmi, tak vám to udělá menší díru do hlavy, cítila jsem se odříznutá jako Robinson. Nikdo tam nebyl, jen ty děti se všemi dětskými potřebami – nakrmit, přebalit, zabavit…, nejmladší dcerce bylo pár měsíců. Já jsem vždycky byla ráda mezi lidmi a internet byla možnost, jak komunikovat. Začala jsem psát blog, propojila ho s facebookem, postupně se vše rozšiřovalo. Po létě jsem se musela vrátit zpátky do Prahy a to už jsem byla úplně bez peněz v pronajatém bytě a vymýšlela, jak dál, složenky se vám samy nezaplatí. Takže jsem si před rokem a půl otevřela e-shop s ingrediencemi k mým návodům. Vybrala jsem si stavební spoření, nakoupila si šíleně moc bambuckého másla a jiných olejů a čekala, co bude.

A úspěch se dostavil. Překvapil vás takový ohlas?

Já jsem nečekala vůbec nic, prostě jsem doufala, že ty tři děti uživím. Ještě na podzim 2012 jsem byla úplně na dně, cítila jsem se vinna, že jsem rozbila rodinu. V té době jsem ještě kojila, malá se budila na krmení tak 8x za noc, přes den jsem fungovala kolem dětí bez přestávky, bylo to opravdu těžké. Pak jsme se odstěhovali do Brna, obchod se začal rozjíždět, bylo to lepší a lepší. Teď už jsme v relativní pohodě, děti změnu přijaly a doufám, že jsou šťastné, i když nejsme kompletní rodina.

Jedním z prvních vašich návodů byl gel na praní (návod na konci článku), který vyjde asi na 5 Kč na litr gelu. Opravdu to funguje?

Ano, to je známá věc. Já jsem v tom prala bavlněné plíny, které jsou někdy sedmibarevné, znáte to. Perfektně se vypraly, navíc pak krásně voní. A hlavně děcka neměla žádnou vyrážku, nic v tom není.

Tak mě napadá, že by vás firmy, které vyrábí prací prostředky, nemusely mít rády. Kazíte jim kšefty. Nezaznamenala jste někdy takovou reakci?

Né. /smích/ Myslím, že na to jsem moc malá rybička. Prášky se prodávají v takovém množství, že to není nic, co by někoho mohlo ohrozit. To je jen takové polechtáníčko!

Kde čerpáte všechny ty recepty a návody? Jak jste k nim přišla?

Já jsem měla štěstí, že předchozí majitelka té naší chalupy byla ohromně šikovný člověk. Zůstala tam po ní spousta vychytávek, různých starých serepetiček, co už se nedají koupit, a také různé staré kuchařky a zápisky psané rukou. Z toho jsem si vytáhla, co šlo. Něco jsem vyhledala na internetu, později mi lidé sami začali návody posílat. A teď je z toho i knížka, je nádherná, moc se povedla, je to jak sen.

Aleno, máte ráda vše domácí, tíhnete i v dalších oblastech k tzv. alternativnímu stylu života, třeba co se týče ekologie nebo výchovy dětí?

Ono to jde ruku v ruce. Já jsem původně Montessori zaměřený pedagog, sice to nedělám, ale děti tak vedu, mají víceméně svobodnou výchovu. Samozřejmě tam jsou limity, ale nebiji, nevyhrožuji, nevydírám, prostě chci, aby z nich vyrostli dospělí, kteří budou stát pevně, budou si věřit a budou si svůj život kormidlovat sami jako zodpovědní a zralí lidé. Je to těžké, ale jsem hrozně šťastná, že je mám, i když ten počet už je nadstandardní na jednoho člověka /smích/.

Pěti procenty ze zisku vašeho e-shopu přispíváte na azylový Dům tří přání pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Proč jste se pro to rozhodla?

/chvíli mlčí/ To je pro mě velmi citlivá věc… Kdybych jako dítě měla možnost jít do azylového domu, myslím, že můj život by šel trošku jiným směrem. Azylový dům má velký smysl, neřeší celospolečenské problémy, ale jednotlivé životy může uchopit a dát dětem nové nasměrování. Krom toho v Domě tří přání pracuje pan doktor, díky kterému jsem konečně pochopila, že jsem týraná žena. Do té doby, než jsem se s ním setkala, jsem si myslela, že já jsem ta špatná, že je vina na mé straně…

Říkáte, že jste byla v manželství týraná, nevadí vám o tom mluvit?

Já jsem v tom manželství byla 10 let, a jak říkám, nemyslela jsem si, že jsem týraná. Jsou věci v partnerství, které se mohou zacyklit, a člověk si to sám nerozklíčuje, prostě si zvykne a žije v tom. On dokázal být pozorný a „dokonalý“, ale i strašně zlý, a to i před dětmi. Šlo hlavně o psychický nátlak, scény, prudké změny nálad, odchody, pak omluvy, prosby, návraty. Ale když jsem v tom žila, tak jsem si říkala, každý má něco, je mi věrný, má mě rád, pěkně se o nás stará. Přesto byl ten vztah velmi vyčerpávající a destruktivní. Někdy stojí za to bojovat a zůstat spolu, někdy je tím nejlepším řešením definitivní útěk. Mluvím o tom proto, aby se lidé, kteří mají někoho nešťastného v okolí, snažili dotyčnému pomoct. I když je to těžké.

A vy jste měla kolem sebe lidi, kteří by vám pomohli?

Právě že už ne. Já jsem ty empatické lidi vyčerpala na začátku. Říkala jsem jim, že chci odejít, oni mi pomohli, on mě pak ale ukecal, já jsem se vrátila. Většinou pak už reagovali: nechceš pomoct, tak nic. Já jsem rodinný člověk, moc jsem si přála kompletní rodinu, doteď mě to bolí, že ji nemám, že jsem o ni přišla. Ale je to samozřejmě dobře. Děti vnímaly, jak strašně jsem nešťastná. Nejstarší Anežka mi nedávno říkala: „Mami, ty jsi teď tak jiná!“ Já se opravdu cítím jako jiný člověk, zase jsem to já.

Máte tři krásné děti, úspěšné podnikání, vyšla vám knížka… Máte nějaké plány nebo přání?

Chci žít, chci být šťastná, cítit se dobře a hlavně neřešit hovadiny. Cokoli mi přinese radost, tak sem s tím!

Koukněte na: www.home-made.cz www.delamesitosami.cz www.essential.cz www.facebook.com/HomeMadeCeZet

Jak si to můžete dělat doma sami – 2 praktické návody od Aleny Thomas

Domácí gel na praní

Tímhle receptem ušetříte nejen nemalý peníz, ale i zdraví. Průmyslově vyráběné prací prášky a gely obsahují bělící prostředky, které mohou dráždit kůži, oči i dýchací cesty. Jsou nepoužitelné pro alergiky a nevhodné pro citlivou kůži dětí. Mimoto, výroba tohoto gelu vás přijde na 5 Kč na litr a zabere vám 10 minut. Takže takhle:

Na 10 litrů pracího prostředku budete potřebovat:
  • 1 mýdlo na praní (Marsejské, Jelen)
  • 300 g práškové sody na praní
  • 15 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru
  • 10 litrů vařící vody

Mýdlo nastrouhejte najemno a rozmíchejte v části vroucí vody, po rozpuštění přimíchejte sodu, opět míchejte až do úplného rozpuštění, pak přilévejte vařící vodu. Nechte zchladit a přidejte esenciální olej. Nechte stát 24 hodin a je to.

Domácí bylinková barva na vlasy – blond

Být blond má spoustu výhod, včetně téhle barvy na vlasy, protože má nejen barvící, ale i léčivou sílu a je opravdu jen pro majitele nefalšovaných plavých vlasů.

Budete potřebovat:
  • 20 g květu heřmánku
  • 25 ml citronové šťávy (pozor, ne žádnou citronovou pohádku, ale šťávu z citronu)
  • 10 g květu měsíčku lékařského (pro zlatavý nádech – je možné vynechat)
  • lahvičku se sprejem 100 ml

Připravte si velmi silný odvar z heřmánku – budete potřebovat jen 50 ml, takže použijte malé množství vody. To stejné platí pro měsíček – toho bude třeba jen 25 ml. Důkladně přeceďte.

Do lahvičky se sprejem nalijte oba čaje a citronovou šťávu. Nastříkejte na vlasy nejméně 2 hodiny před mytím, můžete nechat ve vlasech i celý den. Obě bylinky obzvlášť dobře barví, pokud jsou vystaveny vlasy slunci, pokud je to možné, běžte ven. Opakujte dle potřeby do dosažení požadovaného odstínu.