5 bodů kontaktního rodičovství. Spokojené a šťastné dítě.

Principem kontaktního rodičovství je „napojení se“ na vlastní jedinečné dítě a jeho plné přijetí – takového, jaké je. K tomu je nezbytná bezpodmínečná láska k dítěti a naše otevřená mysl i srdce ke změnám, které přicházejí. Není naším cílem naučit se pár pravidel a pouček z knih, podle nichž pak budeme dokonale vychovávat. Snad všichni jsme prožili celou řadu menších či větších traumat, která si průběžně léčíme, a ty se velmi promítají také do výchovy našich vlastních dětí. Každý za sebou máme celé rody, kulturní tradice, rozdílná očekávání a přesvědčení. Naším hlavním úkolem při výchově je tedy osobní růst a odvaha měnit své zaběhnuté modely chování, pokud vidíme, že nefungují. Dnes vám předložím prvních pět bodů kontaktního rodičovství. Tyto body jsem sestavila na základě svých osobních zkušeností, ale i zkušeností rodin, s nimiž se setkávám, klientů na kurzech a kamarádů.

5 bodů kontaktního rodičovství. Spokojené a šťastné dítě.

Konec škatulkování

Nejdůležitější je komunikace a napojení se na své miminko. Pokud budete vnímaví, ono samo vám dá jasné signály, co potřebuje. Proto nejvíce důvěřujte jemu a své vlastní intuici. Tyto body berte jen jako možnou osnovu nebo spíše inspiraci. Nikdo vás nehodnotí ani neškatulkuje, jestli vaše výchova může být zařazena do „attachment parenting“, nebo je vyloučena z této kategorie, protože některé body „nesplňujete“. Nikdo zvenčí vám nemůže radit, jak vychovávat vaše dítě. To víte vy nejlépe. A proto si věřte! Pokud zjistíte, že se do takových škatulek zařazujete sami, že sami sebe hodnotíte jako dobrého či špatného rodiče, že si dáváte něco za vinu, je potřeba pracovat sám na sobě.

Praktikování kontaktního rodičovství vám přinese mnoho výhod. Osvědčilo se, že pro každodenní žití je mnohem jednodušší a praktičtější než jiné přístupy. Pokud jste četli knihu Líný rodič od Toma Hodgkinsona, tak to je také jedna z cest kontaktního rodičovství, což je skvělá zpráva, viďte? Není lákavé být „líný rodič“, mít čas na své zájmy a potřeby, mít spokojené a naplněné dítě, které téměř nepotřebuje plakat a díky kterému se vyvíjíte i vy…?

1. Těhotenství, příprava na porod, bonding

V ideálním případě by žena měla početí dítěte plánovat, připravit se na těhotenství fyzicky (očistit tělo, dát si půsty, vyladit všechny případné fyzické problémy) a také psychicky. Možná jste se již setkali s termínem „limbický otisk“. V našem podvědomí zůstávají po celý život vzpomínky na své vlastní početí, na to, jak reagovala naše máma na zjištění, že je těhotná, i jak reagoval náš táta (byl rád, bál se, přál si jen chlapečka?). Dalšími významnými mezníky v těhotenství je reakce na první pohyby, otočení dítěte hlavičkou dolů, příprava k porodu a také porod samotný. Když to vše prožíváme znovu jako těhotné ženy, mohou se nám spontánně vybavit dávné vzpomínky na náš pobyt v bříšku naší matky. Pokud nebylo vše v harmonii, je potřebné na tom dále pracovat a svá případná zranění léčit. Čím dříve s tím začneme, tím lépe pro naše děti. Nebudou nám potom muset sloužit jako zrcadlo.

Porod by měl probíhat spontánně, přirozeně, bez asistence mnoha lidí. Je celá řada velmi dobrých knih, které vás mohou nasměrovat. Pro váš další vztah s miminkem je velmi důležité období těsně po porodu. V ideálním případě byste měla mít vy nebo váš partner miminko hodinu až dvě u sebe „kůži na kůži“ (nezabalené v oblečení nebo zavinovačkách). Měli byste mít prostor pro vzájemné seznámení, očichání a zamilování. Tyto hodiny vám vytvoří velmi pevné pouto do celého života. Pokud musíte absolvovat plánovaný císařský řez, domluvte se s porodnicí na možnosti bondingu miminka s tátou. Pokud vám nebyl dopřán čas na vzájemné sblížení hned po porodu, dopřejte si ho později: častým nošením, bezplenkováním, kojením, masážemi apod.

Nebuďte překvapená, když k miminku nepocítíte nekonečnou mateřskou lásku ihned po porodu, když budete v prvních dnech nesmírně unavená a miminko bude celé noci plakat. I to se občas stává. Dříve byly šestinedělky celou společností velmi chráněné a oslavované.

Dopřejte si to i nyní. Nebuďte hned příliš aktivní, i když se budete fyzicky cítit dobře. Běžte na procházku do přírody nebo se prospěte. Dopřejte čas i sama sobě, budete pak vy i celá rodina vyrovnanější a spokojenější.

2. Kojení, krmení s láskou a respektem

Jen velmi malé procento žen nemůže kojit. Proto buďte pozitivně naladěná a věřte, že vy určitě kojit budete. Ještě před porodem si vyhledejte dobrou laktační poradkyni, která vám poradí různé tipy, jak na kojení, ještě před jeho začátkem a bude připravena za vámi přijet do porodnice nebo domů, když budete potřebovat pomoc.

Fakta o kojení z občanského sdružení Mamila:

1) Matky nekojí, kojí celá společnost

Podporuje okolí ženu při kojení? Mohou ženy kojit na veřejnosti? Mohou kojící ženy chodit s dětmi do práce?

2) Mateřské mléko se tvoří ženě dřív, než porodí

Mléko se tvoří již v těhotenství.

3) O kojení se rozhoduje při porodu

Jak plynule a harmonicky probíhá porod, tak probíhá i kojení. Pokud je do porodu zasahováno nebo je porod komplikovanější, mohou nastat komplikace i s kojením. S velkým odhodláním, podporou a profesionálními radami laktační poradkyně můžete zvládnout všechny situace.

4) Za kojení není zodpovědná matka

Za kojení je zodpovědné miminko – to by se mělo doplazit k prsu matky a začít sát samo, stejně jako u ostatních savců.

5) Úlohou kojení není poskytovat mateřské mléko

Primární úlohou je rozvoj mozkových propojení miminka a také vztah dítěte s matkou.

6) Kojit mohou i matky, kterým se netvoří mléko

Opět s podporou laktační poradkyně, která vám může detailně vysvětlit všechny možnosti.

7) Ženy by měly kojit pro své zdraví

Kojení je prevence vzniku rakoviny, osteoporózy, cukrovky, nadváhy, křečových žil apod.

8) Na světě je dost mateřského mléka pro všechny děti

Kdybychom uměli mateřské mléko dobře distribuovat, pak by nemuselo být bez mléka žádné dítě na světě.

9) Kojení je záležitostí let, a ne měsíců

Celosvětový průměr délky kojení je více než 4 roky!

3. Častý fyzický kontakt

Častý fyzický kontakt zažíváme s miminkem při kojení, nošení, bezplenkování, společném spaní v posteli. Dbejte však také o častý fyzický kontakt i jinými způsoby. Se svými dětmi se hodně mazlete a můžete je i masírovat. Pro malá miminka doporučuji masáž každý večer – po koupání (nebo i bez něj, protože není nutné umývat miminka každý den) jako večerní rituál. Je možné naučit se tzv. baby masáž podle Jany Hašplové, ale můžete se opět nechat vést intuicí a reakcemi vašeho miminka. Někdy potřebují masírovat více bříško, někdy si nenechají sáhnout na hlavičku a jindy zase u masírování obličeje usnou a krásně se uvolní. A pozor, masírujte také starší děti! I desetileté dítě se od vás rádo nechá namasírovat, když bude toužit po vaší pozornosti a pokud jste na to zvyklí od narození. My míváme masírovací rituály po koupání v bazénu, ale i dalších pár večerů v měsíci. Připravíme si velkou podložku, ručníky, rostlinné oleje a veliký košík s aroma olejíčky. Každý z nás si pak vybere intuitivně jeden aroma olej, kápne si dvě tři kapky do mističky s olejem (mandlový, makový, meruňkový aj.) a masírujeme se navzájem. Obvykle jeden člen rodiny leží a všichni společně ho masírujeme.

4. Rodinná postel

Většina dětí chce spát společně se svými rodiči. Je to pohodlnější a přirozenější. Snadněji se vám bude kojit, uspávat miminko po probuzení, ale snadněji můžete též praktikovat bezplenkovou komunikační metodu během noci. Pro malá miminka, která ještě trénují dýchání, je to bezpečnější, než když jsou samotná v postýlce. Sladí se jim spánkový režim s vaším a napodobují váš dech. Pokud nejste pod vlivem drog, alkoholu nebo prášků na spaní, nehrozí zalehnutí dítěte. Děťátko nesmí být pevně zavinuté, ale musí mít volné ruce a nohy pro pohyb.Všichni se lépe vyspíte, když jste v jedné velké společné posteli. Je ovšem důležité, aby vám bylo komfortně. Proto je obvykle výhodnější přirazit dětskou postýlku k manželské posteli. U postýlek s ohrádkou je možné sundat jednu stranu ohrádky a vytvořit tzv. „balkon“. Výrazně nedoporučuji, aby děti spaly uprostřed mezi rodiči. Děti by spíše měly být na jedné straně postele. Je možné, aby u táty spalo starší dítě a u mámy mladší. Ale nedávejte děti dlouhodobě doprostřed. To může vést až k tomu, že vás dítě bude rozdělovat i během dne a nebude se mu líbit, když se budete líbat a hladit. I partner se časem může cítit odstrčený. Navíc „hormon lásky“ – oxytocin – se vylučuje i při společném spaní a dotecích v noci, a proto, pokud to jen trochu jde, spávejte spolu v posteli. Zkuste si zvyknout na mužovo chrápání, muži na noční buzení dítěte a nalaďte se celá rodina na společné spaní.

5. Nošení dětí

Děti můžete nosit na rukou, ale nebude to pro vás ani pro miminko moc pohodlné. Pohodlnější jsou šátky, vaky nebo nosítka. Je však důležité, aby bylo miminko uvázáno správně. Dlouhodobým nezdravým nošením můžeme dítěti spíše ublížit. Nebo dokonce sobě, pokud si zničíme záda nevhodnou „klokankou“ nebo „noname šátkem“ – ustřiženým pruhem látky z galanterie.  S kvalitním ergonomickým nosítkem (Ergo, Manduca, Beco, Kibi atd.) pohodlně unesete také starší děti, a to i po několik hodin. Za nošení dětí ve starším věku se přimlouvám, dopřejme jim ho, když ho potřebují nebo o něj požádají.

V některých přírodních národech se dítě nosí téměř neustále až do doby, než začne samo chodit. Obvykle chtějí být děti intenzivněji nošeny zhruba do půl roku, kdy je již začne lákat i svět „venku“. Díky bezpečné náruči, kterou jim nabízíme, jsou odvážné, průbojné a v žádném případě nejsou rozmazlené. Nepotřebují na sebe strhávat pozornost, protože vědí, že ji dostanou, když ji potřebují, a říkají si o ni jinými způsoby.

K nošení také velmi vybízím muže. Milé ženy, naučte své muže uvázat šátek, nebo ho rovnou vezměte s sebou na kurz. Někdy se dokonce stává, že muži umějí uvázat miminko ještě lépe nebo dříve než ženy. Jednoduše pak můžete poslat tatínka s dítětem na procházku a sama si odpočinout. Nebo mu můžete dát starší těžké dítě, které vy byste už neunesla. Muži oceňují fyzický kontakt s miminkem, snáze se na něj naladí, získají tak potřebnou otcovskou sebedůvěru a rádi se nechají zapojovat i do další péče o dítě.

Pokračování příště…

Koukněte na:

www.facebook.com/kontaktnirodicovstviabkm

branakdetem.cz - kurzy, poradenství, podpůrné skupinky praktikujících rodičů v Brně a v Praze

Manželka, maminka dvou dcer, podnikatelka, přítelkyně a akční žena. Koordinuje řadu zajímavých projektů (Červený stan, Konferenci Aktivní rodičovství, Creative space, Skupiny pro domácí žáky...) a je lektorkou Kontaktního rodičovství a Zdravého přebalování. Šíří osvětu o těchto tématech v médiích a ráda píše články i pro PDČ. Potkat se s ní můžete osobně na jejích kurzech.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné