4 základní pilíře bezplenkovky pro maminky

Když se nám měla před šesti lety narodit první dcerka, byli jsme připraveni na  přirozený porod, na to, že budeme používat látkové pleny a nosit v šátku. Porod v porodnici se ale nevyvíjel podle našich očekávání, já jsem kvůli tomu jako matka přišla o veškeré sebevědomí a najednou jsem si nevěděla s tím malým uplakaným uzlíčkem rady.  Dcerka velmi trpěla na bolení bříška, plakávala celé noci a já s ní. S manželem jsme se střídali a skákali s ní po nocích na cvičebním míči. Když konečně usnula, dali jsme ji do postýlky (s monitorem dechu) a postupně se vzdalovali od naší cesty, kterou jsme si naplánovali ještě v těhotenství. Trvalo tři týdny, než nastal zlom. Blízká kamarádka mne podpořila a my začali zkoušet bezplenkovou komunikační metodu. Bolení bříška ustalo, zpravidelnilo se vylučování, zoufalý pláč miminka také přestal. Já jsem byla nadšená, že opravdu její signály vnímám, že spolu můžeme komunikovat i jinak než prostřednictvím pláče. Postupně se mi vracela sebedůvěra v roli matky. Více a více jsem naslouchala své intuici. A také jsem více rozuměla svému miminku. Rodičovství nás nikdo neučil. Nikdo nás nepodporoval v tom, abychom věřili sami sobě. Rady z okolí jsou většinou míněné dobře, ale my si potřebujeme tu svoji cestičku najít sami. Naladit se na dítě a na svoji intuici. A nám na této cestě pomohla i „bezplenkovka“.

4 základní pilíře bezplenkovky pro maminky

Bezplenková komunikační metoda (dále jen BKM) je jedním z kroků, kterým můžeme zažívat jednodušší, naplněnější a spokojenější rodičovství. Můžete to vyzkoušet i vy. Je to přirozená hygiena nemluvňat a způsob péče o děti, který praktikují rodiče na různých místech světa. V Asii, Jižní Americe, Africe a vrací se zpět i do Evropy. Miminka mají hned po porodu schopnost vědomě uvolňovat své svěrače. Neumí je vědomě zadržet, to se teprve učí a trénují. V BKM se využívá této schopnosti a rodiče umožňují dětem, aby svou potřebu vykonali mimo oblečení, vně svého „hnízda“. Metodu začínáme praktikovat co nejdříve, maximálně do šestého měsíce. U starších dětí je to již klasické učení na nočník, u kterého ale můžeme využívat prvky z BKM. Miminka na nočník neposazujeme, ale držíme je nad vhodnou nádobou, miskou, umyvadlem či toaletou v klubíčku. Ve stejné klubíčkové poloze, jako je často nosíme, protože jsou na ni zvyklé z bříška a tuto polohu milují.Nezáleží na tom, zda děti při praktikování BKM plenky nosí, nebo ne. Ve většině případů je mají jako pojistku.

Výhody

Díky praktikování BKM vzniká velmi blízký vztah s dítětem. Děti jsou klidnější, méně uplakané, netrpí na bolesti bříška, zpravidelní se jim vylučování a netrpí na opruzeniny, jelikož jsou většinu času v suchu. Také spotřebujeme méně plenek,a proto je BKM nejvíce ekologickou variantou přebalování. A samozřejmě se děti naučí samy chodit na nočník mnohem dříve než děti, se kterými tuto metodu nepraktikujeme.

Ráda bych vám alespoň stručně vysvětlila čtyři základní pilíře BKM, kterými jsou signály dítěte, časování, intuice a čůrací zvuk.

Signály dítěte

Hned po porodu a v prvních měsících života nám děti dávají signály velmi zřetelné. Pokud na ně reagujeme, signály se prohloubí a celá metoda začne lépe fungovat. Typickými signály jsou pláč bez příčiny, zakoukání se do prázdna, nezvyklý klid uprostřed aktivity nebo naopak uprostřed klidu zvýšená aktivita. Pro každé období věku dítěte jsou typické trochu jiné zvuky. Navíc, každé dítě je individuální, takže vás nikdo nemůže naučit, jak přesně s vámi vaše miminko komunikuje. Na to si musí rodiče přijít sami a také s děťátkem komunikovat průběžně. Chceme-li se lépe naučit odpozorovat signály svého miminka, doporučuji je nechat pár hodin úplně rozbalené. Poté, co se miminko vyčůrá, si mnohem snáze uvědomíte, jak se těsně předtím chovalo. Ze začátku miminko vyšle signál a následně ihned vykoná potřebu. Pokud ale praktikujeme tuto metodu, intervaly se postupně prodlužují a po několika týdnech je již dítě připraveno vydržet vylučování i několik minut (když nakupujeme, jedeme v tramvaji apod.).

Časování

Časování je nejjednodušší způsob, jak s BKM začít. Tak jako dospělí, i děti vylučují v určitých intervalech. Častěji čůrají dopoledne než odpoledne. Vylučují brzy po probuzení (nočním i během dne). Některé děti musí hned po probuzení a některé až za 10 minut. Časování také funguje po jídle. Čím je miminko menší a má menší bříško a střeva, tím rychleji po jídle musí na záchod. Časování je metoda, kterou můžeme využít i při klasickém trénování na nočník u starších dětí. Dávat je na nočníček po jídle, po probuzení. I tady ale platí, že každé miminko je osobnost a je třeba se naladit na jeho specifika.

Intuice

Intuice funguje velmi dobře zejména u žen. Jen jsme na ni často zapomněly. Chci vás podpořit v tom, abyste svoji intuici poslouchaly co nejvíce. Zkuste postupně opět navázat spojení s vnitřním hlasem. Když se přesvědčíme, že náš vnitřní hlas měl pravdu, začneme mu naslouchat čím dál častěji.Při praktikování BKM funguje intuice velmi dobře třeba v případech, když jste s dítětem na procházce či na nákupu a nemáte čas sledovat signály dítěte. Nebo když miminko hlídá někdo jiný a vy jste v jednom prostoru a najednou máte potřebu zavolat, ať zkusí ten, kdo zrovna hlídá, dát miminko nad nočníček. A k vaší velké radosti zjistíte, že intuice nelhala a že se miminko opravdu vyčůralo.

Čůrací zvuk

Miminku můžeme usnadnit vědomé vylučování i tím, že si určíme takzvaný čůrací zvuk, který miminku říkáme pokaždé, když už může svaly uvolnit. Miminko leží na dece a hraje si s hračkami. Najednou začne nezvykle vrnět, my poznáme, že je to signál, kterým nám sděluje, že se mu chce čůrat. Vezmeme jej, vysvlékneme a podržíme nad miskou a řekneme čůrací zvuk (čururu, čččč, lulu, aa apod., záleží na vás) Snažíme se vybrat citoslovce, které je snadné a nepoužíváme ho v jiných situacích. Čůrací zvuk používáme i ve chvíli, kdy dítě vykoná potřebu mimo misku. Například ho rozbalíme z plenek na přebalovacím stole a ono se počůrá. I v této situace řekneme čůrací zvuk, aby si miminko s tímto zvukem vylučování spojilo.

BKM každému na míru

BKM můžeme praktikovat na celý úvazek nebo jen na částečný. Můžete ji praktikovat za všech okolností, nebo si určíte sami dobu, kdy praktikování budete zkoušet. Vždy je ale důležité, abyste byli klidní a trpěliví a nenakládali na sebe nebo své dítě příliš velká očekávání a při nezdaru případné pocity viny. Pokud by se u vás neklid a stres projevil, je lepší dát si na pár dní pauzu a vrátit se k praktikování později. Jednodušší je začít s BKM dopoledne, kdy děti častěji čůrají a je velká pravděpodobnost, že se vám podaří dát včas miminko nad nočníček. Můžete praktikovat v noci, kdy jsou signály velmi zřetelné, nebo naopak v noci nechat dítě čůrat do plenek, pokud jste hodně unavená. Vše je možné a žádná cesta není všeobecně nejlepší. Vždy si vybírejte to, co je nejlepší právě pro vaši rodinu a pro vaše děťátko.

Manželka, maminka dvou dcer, podnikatelka, přítelkyně a akční žena. Koordinuje řadu zajímavých projektů (Červený stan, Konferenci Aktivní rodičovství, Creative space, Skupiny pro domácí žáky...) a je lektorkou Kontaktního rodičovství a Zdravého přebalování. Šíří osvětu o těchto tématech v médiích a ráda píše články i pro PDČ. Potkat se s ní můžete osobně na jejích kurzech.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné