2 nápady pro předvánoční čas

Předvánoční čas lze prožít různým způsobem. Pokud se chcete vyhnout široké nabídce vkusu i nevkusu, který na nás odevšad číhá, a zásobíte se raději vlastními výrobky, zde jsou dva nápady na klidné a zároveň činorodé prožití tohoto krásného období. Ať se daří!

2 nápady pro předvánoční čas

Nadílkový anděl

Budete potřebovat:

 • kus pěkné látky na šatičky a stejný kus obyčejné látky na vnitřní pytlíček
 • ozdobnou lemovku
 • úplet v barvě pleti
 • nebarvené ovčí rouno
 • bílou vlnu na vlasy
 • proužek kanavy nebo jiné pevnější látky vhodné na křídla (krásná je také stříbrná nebo zlatá široká stuha nebo bílá organza)
 • asi 30 cm stužky nebo provázku
 • jehlu, nit, režnou nit, nůžky

1. Z pěkné látky i z té obyčejné na vnitřek naměřte stejně velký díl do tvaru A podle požadované velikosti anděla a vystřihněte z každé látky dva. Na spodní i horní okraj pěkné vrchní látky našijte lemovku. Sešijte z rubu k sobě oba díly vrchní vrstvy a obraťte na líc švy dovnitř. Spodní látku na horním a dolním okraji začistěte (zahněte nebo oentlujte) a sešijte oba díly k sobě. Přitom všijte do jednoho švu blíže širšímu okraji stužku nebo provázek přehnutý napůl na zavázání pytlíčku. Vnitřní díl vsuňte do vnějšího a máte tělo. (Látku na horním konci můžete nechat širší a pak ke krku pěkně nařasit. Tím se vám také zvětší obsah vnitřního pytlíku na nadílku).

2. Vytvořte hlavičku tak, že si na dlaň rozprostřete úplet a začnete do něj pěchovat ovčí rouno. Pořádně přitlačujte, aby byla hlavička pevná a modelujte pěkně do kouličky. Velikost hlavy udělejte přiměřenou velikosti šatiček. Převažte pod krčkem režnou nití a příliš dlouhé cípy úpletu odstřihněte.

3. Hlavičku všijte do šatiček. Vlnu namotejte přes dlaň a hřbet ruky nebo přes knihu (podle požadované délky vlasů) a na jednom konci přestříhejte. Opatrně přišijte vlásky na hlavu nejdřív pěšinkou uprostřed a pak na každé straně vytvořte culík nebo copánek. Tím také lépe připevníte vlásky k hlavičce.

4. Na obličeji si označte, kam vyšijete oči, a použijte tenkou nit nebo bavlnku. Můžete také namalovat celý obličej pomocí fixy nebo gelovky na textil.

5. Z kanavy, stuhy nebo organzy odstřihněte pruh a uprostřed ho přišijte zezadu k šatičkám. Můžete ho při přišívání nařasit.

Teď už nezbývá než anděla naplnit dobrotami nebo dárečky a darovat. (Anebo ho nechat, ať si do cíle doletí sám.)

Perníkový zvoneček

Budete potřebovat:

 • kousek těsta na perníčky
 • vykrajovátka na různě velká kolečka
 • červenou nebo jinou stužku

1. Těsto vyválejte na plát asi ½ cm tenký a vykrájejte několik koleček od největšího do nejmenšího. Největší a prostřední velikost vykrojte dvakrát. Uprostřed všech vykrojte stejně velké malé kolečko. Ještě vykrojte 2 malá kolečka také s dírkou uprostřed. Všechny perníčky upečte dozlatova (během pečení potřete rozkvedlaným vajíčkem).

2. Vychladlé perníkové kroužky seřaďte vhodně na sebe, aby vznikl tvar zvonku. Stužku protáhněte odshora dolů, tam provlečte na kolmo malým kroužkem (jako srdcem zvonečku) a zpět nahoru. Na horním konci také navlečte jeden malý kroužek a stužku zavažte na mašli. Hotový zvonek můžete, ale nemusíte ozdobit bílkovou polevou.

Nenechte se omezit perníkovým těstem. Můžete zkusit vyrobit podobný zvoneček ze silnějších plstí nebo – pro velké trpělivce – z vystřižených kroužků tvrdého barevného kartonu.

Pravý domácí časopis pro mě skýtá skutečné bohatství. Začíná to lidmi, kteří tvoří redakci a kteří jsou mi všichni milí. A dál se to krásně větví: díky článkům – většinou o zajímavých lidech – a také díky mnohým setkáním mám možnost poznávat další a další prima osoby. A díky nim se dál seznamuji s dalšími. Je to nekonečný proces, kterým proplouvám a který mě blaží.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné