100 milionů ptáků zahyne nárazem do skla. Jak jim můžeme pomoci?

Petr Dobrý, www.zelenadomacnost.com

100 milionů ptáků zahyne nárazem do skla. Jak jim můžeme pomoci?

Jedna silueta dravce nestačí aneb Jak ochránit ptáky před nárazy do skel

Tušili jste, že nárazem do skla zahyne jen v Evropě každý rok těžko uvěřitelných 100 milionů ptáků?! Letící pták totiž v prosklené ploše nevidí překážku, ale naopak zrcadlící se krajinu. Plochu proto považuje za volný prostor. Ptáci takto hynou na protihlukových stěnách, prosklených kancelářských budovách a nákupních centrech, zastávkách hromadné dopravy, ale i na oknech rodinných domů, paneláků, dokonce i na sklenících nebo otevřených pařnících.

Sami jsme se s tím setkali na oknech našeho rodinného domu. Naše přírodní zahrada je sama o sobě pro ptáky lákadlo, nemluvě o množství ptačích krmítek na ní. Bohužel radost z takových vítaných sousedů nám začaly rychle kazit velmi časté nárazy ptáků do našich oken a prosklených dveří. Kosi, sýkorky, brhlíci, ale i třeba strakapoudi považovali naše okna za místo vhodné k průletu. Většina tento náraz nepřežila, a tak jsme několikrát týdně sbírali jejich ztuhlá mrtvá tělíčka. Nechtěli jsme se smířit s tím, že hynou kvůli našemu domu.

Při studiu doporučených ochran jsme pochopili, že tato oblast je opředena mnoha mýty, ale i doporučeními ornitologů, která nejsou v praxi příliš použitelná. Obrovskou motivací s tím přesto něco udělat, bylo pro nás zjištění, že funkční řešení jsou většinou velmi jednoduchá a jejich výroba není zase tak složitá.

Doufáme, že tento článek zaujme všechny ty, kteří chtějí ptákům opravdu pomoci. Pokud se odhaduje, že na 1 m² nezabezpečené plochy zahynou ročně 2 ptáci, je jasné, že každý může snadno zachránit desítky, stovky i tisíce ptáků. Nebezpečných ploch je kolem nás opravdu neuvěřitelné množství, klasickým příkladem jsou třeba nové celoprosklené zastávky hromadné dopravy, které se z měst šíří i na venkov.

Mýty o účinné ochraně

Dříve se tvrdilo, že stačí nalepit jednu siluetu dravce na okno a ptáci se jí budou bát. Tohoto mýtu se bohužel nadále drží čeští stavitelé liniových staveb. Stačí vyhlédnout z okénka auta nebo vlaku, kolik je všude takových nefunkčních polepů. Navíc ještě bývají nalepené hezky pravidelně, aby to lahodilo lidskému oku. Bohužel toto řešení je dokonale špatné a dokonale nefunkční. Ptáci si totiž na nepohyblivého „dravce“ rychle zvyknou a nijak výrazně je od průletu neodradí. Podle testů je stejně nefunkční i plastová silueta sovy přidělaná na střeše i odpuzovač ptáků využívající magnetické pole.

Ornitologické studie dokazují, že optimální ochrana je rovnoměrné pokrytí skleněných ploch cca půlcentimetrovými pruhy s mezerami nejlépe 5–10 cm. Tohle řešení si dovedeme představit na již zmiňovaných protihlukových stěnách nebo nákupních centrech, ale asi těžko lze očekávat, že i velký milovník ptáků si dobrovolně změní své okno v zamřížované vězení. Natož nějaký majitel nemovitosti, kterému jsou ptáci dokonale lhostejní, jen ho jeho nájemníci upozorňují na mrtvé ptáky pod okny.

Řešení dobrá pro opeřence i pro lidi

Klíčová je informace, že ptákům nezáleží na tvaru samolepky, ale na jejich hustotě. Pokud jsou vzory umístěny dostatečně hustě, mohou mít libovolný tvar – siluety ptáků, květiny, geometrické obrazce, pruhy apod. Ptáky nevaruje před sklem tvar vzoru, ale vizuální podnět. Více obrazců vedle sebe na skle lépe upozorňuje ptáky na neprostupnost skla.

Dali jsme si s tím práci a mohu směle říci, že dnes máme v nabídce varianty ochrany pro moderní kancelářské objekty, rodinné domky, dětské pokoje i zastávky MHD… Pracujeme nejen s růzností motivů, ale i s jejich barevností.

Pták to vidí jinak

Pro obývací pokoje a všude tam, kde by klasická samolepka rušila, jsou velmi vhodné tzv. UV samolepky, které od letošního roku vyrábíme v Česku! Tyto samolepky využívají skutečnost, že ptáci na rozdíl od nás, vidí ultrafialové světlo. Tyto UV samolepky různých tvarů dokážou UV světlo odrážet, takže ptáci je vidí jako svítivě modré objekty. Pro lidi však zůstávají téměř neviditelné.

Aby to vše dobře fungovalo, je dobré vědět, že samolepky by vždy měly být lepeny z vnější strany skla a že optimální vzdálenost mezi nimi je asi 20 cm. Pokud to někde nestačí, není problém dolepit další samolepky.

Za 300 korun mnoho ptačích životů

Nabídli jsme nedávno jednomu městečku, že uděláme pro děti v místní škole malou přednášku o ochraně ptáků před nárazy a společně pak zastávky zabezpečíme. Přidali jsme i nabídku děkovného článku do městského časopisu. Radnice tak měla šanci ukázat, jak jí záleží na dětech, ale i na ochraně životního prostředí. Není divu, že se takto pojatá akce úředníkům líbila. Pět nebezpečných zastávek bylo s dětmi zabezpečeno za necelé 2 hodiny (včetně přednášky) a radnice musela investovat jen cca 1500 Kč na nákup samolepek. Zabezpečení jedné zastávky tak přišlo na cca 300 Kč, což je prý cena jednoho umytí zastávky.

Třeba se dočkáme doby, kdy každý majitel nemovitosti bude mít za povinnost takto ptáky chránit. Zatím je to jen o osvětě, informovanosti a iniciativě lidí, jako jste třeba právě vy.

Říká se, že jedna vlaštovka jaro nedělá, ale jeden správně vylepený arch samolepek může pro desítky ptáků představovat nejen jaro, ale i léto, podzim i zimu. Prostě delší život, který by jinak předčasně skončil nárazem třeba právě do vašeho skla.