10 tipů na vánoční svátky - pro inspiraci

Skloubit dohromady tradiční vánoční přípravy a přirozený životní styl není zase až tak složité. Nevzdávejte se svých oblíbených jídel ani slavnostního cukroví, využijte našich tipů a berte tento text jako dobrovolnou inspiraci.

10 tipů na vánoční svátky - pro inspiraci

Užijte si vánoční úklid

Zbavte se nepotřebného a udělejte si prostor a pořádek. Pomůže to nejen vašemu domu, ale i vaší mysli. K úklidu použijte přírodní ekologické prostředky bez surovin z ropy. Vůně levandule, citrónu či pomerančů, které se přidávají do ekodrogerie v podobě éterických olejů, rozzáří váš dům a zlepší vaši náladu.

Vyhněte se barvičkám

Nenechte si vnutit myšlenku, že vaše děti potřebují najít v mikulášském balíčku barevné sladkosti. Vybírejte ty, které jsou co nejpřírodnější, nejlépe v kvalitě bio, slazené obilnými sirupy, s přírodními barvivy. Chuť na sladké uspokojí i sušené nesířené ovoce a rozinky.

Připijte si bio sektem či bio vínem

Bio vinaři své pozemky neošetřují chemickými postřiky ani nehnojí umělými hnojivy. Přivítejte nový rok bez chemie.

Čerstvě namleté bio mouky jako základ vašeho pečení

Čím je mouka čerstvější, tím je voňavější a nutričně bohatší. Kombinujte při svém pečení bílé i celozrnné mouky. Přidejte do vašich těst část mouky špaldové. Stačí nahradit 1/3 a pečivo tím získá příjemnou oříškovou vůni a chuť a vaše tělo obohatíte cennými živinami.

Dopřejte si opravdovou čokoládu

Vybírejte čokolády v kvalitě bio a s vysokým obsahem kakaa. Koupíte-li navíc výrobek označený logem Fair Trade, pomůžete tím pěstitelům kakaových bobů v rozvojových zemích.

Vsaďte na bio koření

Bio koření není na rozdíl od konvenčního preventivně ozařováno. Díky tomu si zachovává svoji jedinečnou vůni, chuť i pozitivní účinky na naše zdraví.

Opravdová vanilka, žádná vanilinová náhražka

Dopřejte si vanilkový cukr z pravé vanilky. Poznáte ho podle malých černých teček a silné vanilkové vůně.

Šetřete bílým cukrem

Bílý řepný cukr bez melasy zbytečně ochuzuje naše tělo o minerální látky a nedodává mu nic potřebného. Slaďte medem, javorovým či agávovým sirupem, sušeným ovocem či tmavým třtinovým cukrem s obsahem melasy.

Smažte bezlepkově

K obalování vaší štědrovečerní večeře použijte kukuřičnou strouhanku. Je přirozeně bezlepková a na pokrmu vytvoří neodolatelnou křupavou krustičku.

Vyzkoušejte obilninové nápoje

Obilninové nápoje jsou skvělou variantou místo klasického kravského mléka. Můžete je použít do těst, krémů, pudinků i koktejlů. Neobsahují laktózu, mléčnou bílkovinu ani cholesterol.

Linecké z pohankové a špaldové mouky/Příprava 15 minut + 60 min uložení v chladu + 20 min pečení, počet asi 40 ks

Všechny suroviny zpracujeme v těsto a uložíme aspoň na 1 hodinu do chladu. Odležené těsto vyválíme na 3 mm silný plát a vykrajujeme různé tvary.

Ve vyhřáté troubě pečeme na cca 150 °C asi 20 min.

Necháme vychladnout a pak natřeme džemem a slepíme. Cukroví je po dvou dnech měkké.

Ovesno-ořechové kuličky/Příprava 15 minut, počet kuliček 40 ks
  • 160 g ovesných vloček BIOHARMONIE
  • 160 g másla
  • 100 g vlašských ořechů
  • 3 lžíce tmavého třtinového cukru BIOHARMONIE
  • 3 lžíce kakaa
  • 1 vanilkový cukr
  • kokos na obalení kuliček BIOLINIE

Ovesné vločky a vlašské ořechy nahrubo rozmixujte. Všechny ingredience smíchejte a vypracujte hmotu, ze které utvořte kuličky. Nakonec je ještě obalte v kokosu. Obalené kuličky nechte v chladu ztuhnout a je hotovo.

Při přípravě tohoto cukroví nechte prostor i svým dětem, koulení a obalování si moc užijí.

Koukněte na: www.probio.cz

Když jsem byla malá, chtěla jsem zachránit před vyhynutím ohrožené nosorožce v Africe. To se mi nepodařilo, tak teď zachraňuji přírodu a lidské zdraví pomocí biopotravin. Ve firmě PROBIO jsem měla na starosti propagaci, komunikaci s médii, psaní článků a recepty. Občas mě můžete slyšet v rádiu vyprávět o zdravých potravinách nebo vidět vařit v televizi.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné