1 fair trade dárek k Vánocům

Darovat k Vánocům produkt s ochrannou známkou fair trade je jistě chvályhodný čin. Přinese radost obdarovanému, ale i tomu, kdo byl na začátku daného produktu, což je nejčastěji farmář v nějaké zemi „třetího světa“. Pokud se vám zdá pár balíčků pod stromečkem jako podpora dobré myšlenky (kterou fair trade bezesporu je) málo, můžete pomoci šířit fairtradové poselství i velkolepějším způsobem. Třeba založením fairtradového města, školy či církve. Není to až tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát.

1 fair trade dárek k Vánocům
Kampaň Fairtradová města je mezinárodní iniciativou označování míst, kde je podporován fair trade. Jejím cílem je osvěta a podpora prodeje fairtradových výrobků v daném místě. O daný status se mohou ucházet města či malé obce, ale i školy, univerzity, církve a náboženské obce. Kampaň je aktivní ve 23 zemích světa a nositelem titulu je téměř 1 600 měst. V České republice byla kampaň zahájena v lednu 2011. Prvními Fairtradovými městy se u nás staly 14. září 2011 Litoměřice a Vsetín. V současnosti je v ČR 8 fairtradových měst, 11 škol a 7 církví. Krom toho je u nás ve všech kategoriích také spousta žadatelů, kteří na splnění požadovaných kritérií a udělení titulu čekají.

Jak na to

K tomu, abyste získali titul fairtradového města, církve či školy, potřebujete splnit několik základních kritérií. Mezi ně patří třeba oficiální podpora fair trade, informování a spolupráce s médii, sestavení řídící skupiny, dostupnost fairtradových produktů atd. Když jsou kritéria splněna, posoudí je společnost Fairtrade Česko a Slovensko a posléze udělí titul. To ale není konec, to je teprve začátek, protože se předpokládá, že nositelé titulu budou i nadále myšlenku fair trade podporovat a rozvíjet. Proto musí být titul každoročně obhájen a znovuobnoven.

Příklady z praxe

Když máte za sebou formální a administrativní záležitosti (které v tomto případě nejsou nikterak přebujelé), přichází na řadu kreativní praxe. Ta vypadá velmi různorodě. Třeba taková parta mladých lidí z okolí města Hlučín založila v nevyužívaných prostorech města fairtradovou kavárnu Open Your Eyes. Kromě nabídky fairtradového občerstvení si zde mohou místní také nakoupit fairtradové produkty, navštívit výstavy a dobře se mít. Město Litoměřice zase uspořádalo módní přehlídku, na které se předváděly modelky ve fairtradovém oblečení. V ZŠ Vsetín zorganizovali žáci na radnici konferenci o fair trade, jejíž pořádání přineslo jednak žákům cenné praktické zkušenosti s reálným dopadem, ale hlavně se na základě této konference město stalo společně s Litoměřicemi prvním Fairtradovým městem v České republice. Studenti z Volyně pro změnu připravili férovou snídani pro veřejnost. Obcházeli rodiny, informovali o principech fair trade a prodávali vouchery na snídani. Kromě fairtradové kávy a čaje byly na výběr muffiny, které studenti sami pekli.

Proč školy a církve?

Status Fairtradová škola mohou získat školy na všech úrovních vzdělávacího systému. Dávají jím najevo svou společenskou odpovědnost a zájem o globální rozvojové vzdělávání. Ve výchovných a vzdělávacích institucích neprobíhá jen výuka. Jsou to také místa, kde děti a mladí lidé tráví mnoho času, kde jedí, občerstvují se a komunikují spolu. Školy tak mají příležitost vzdělávat své studenty příkladem: ukázat témata z výuky v praxi, vést žáky k odpovědné spotřebě a k vědomí globálních souvislostí.

A jak se vzaly v této společnosti církve? Církve a náboženské společnosti mají (nebo by měly mít) v dlouhodobé náplni práce boj za spravedlivější svět, takže podporou fair trade pokračují v této tradici. Ukazuje se, že využívání fair trade výrobků církvemi a náboženskými společnostmi má zásadní vliv na životy producentů a stav životního prostředí v rozvojových zemích, je účinným nástrojem boje proti chudobě a za zlepšení pracovních podmínek v rozvojovém světě.

Tak co, zaujala vás tato kampaň? Jdete do toho? Jestli ano, napište nám o tom a my napíšeme o vás. Nebo darujte letos o Vánocích aspoň jeden fair trade dárek. Kdo ví, třeba zaseje semínko pro budoucí vznik fairtradového jedince, rodiny, školy, města, státu a nakonec třeba i celé fairtradové planety. Je to asi utopie, ale bylo by to krásné…

Koukněte na:

www.fairtradovamesta.cz www.fairtrade-cesko.cz/

Co je fair trade

Fair trade je způsob obchodu, který poskytuje pěstitelům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Výrobci v rámci systému fair trade dostávají za svou práci výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování či výrobu a zároveň umožňuje důstojné živobytí. Fair trade zaručuje férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv nebo šetrnost k životnímu prostředí.

Šéfredaktorka

Majitelka hlavy, kterou proběhl nápad na založení Pravého domácího časopisu. S toutéž hlavou Petra v předchozích dvaceti letech moderovala na různých rádiích (Svobodná Evropa, Český rozhlas, Evropa 2, Impuls, Frekvence 1, Rádio Junior) i televizích (ČT - Žirafa, Studio 6; Nova - Snídaně s Novou) a všelijak se potulovala světem médií. Dnes má s manželem rodinné vydavatelství. Baví ji učit se od všech inspirativních osob, které se točí kolem Pravého domácího časopisu.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné