Ženskou bylinnou napářku znaly už naše babičky! Napařuje přesně to, co si myslíte.

Poprvé jsem se s touhle metodou pro relaxaci a léčení setkala v létě loňského roku. Protože miluji zkoumání nových možností a metod, hned jsem googlila vše, co se dalo dohledat. Překvapilo mě, kde všude bývala nebo je tahle metoda běžnou praxí.  Zdá se, že v minulosti ji ženy používaly zejména po porodu a při léčbě gynekologických problémů. Můžeme o ní najít zmínky ve Vietnamu, Kambodži, Číně, Turecku, Švédsku, Africe, Guatemale, Mexiku, na Havaji a mnohých dalších místech. Nově se rozmáhá také v Americe, kde ji zviditelnila například Gwyneth Paltrow.

Ženskou bylinnou napářku znaly už naše babičky! Napařuje přesně to, co si myslíte.

Yoni steam neboli ženská bylinná napářka je starodávná praxe, při které se sedí nad vodní lázní s bylinkami. Nesedí se přímo ve vodní lázni, jak to možná některé z nás známe z dětství. Napářka je mocným spojencem pro vitalitu žen, jelikož může pomoci zlepšovat mnoho ženských neduhů. Pro mě to byla láska na první vyzkoušení. Vnímala jsem tento čas pro sebe a svoji joni jako velmi vyživující a uvolňující.

Pravidelné napařování vede ke zpravidelnění menstruačního cyklu, snižuje bolesti a křeče před a během menstruace, zmírňuje nebo úplně odstraňuje projevy PMS. Pomáhá léčit cysty, endometriózu, fibroidy a také hemeroidy. Stimuluje a uvolňuje před milováním. Je velmi vhodná také při menopauze, zmírňuje její projevy a zvlhčuje vaginu. Uvolňuje stres a podporuje hlubokou relaxaci. A v neposlední řadě také může pomoci k otěhotnění. Při mém průzkumu napářky se mnou sdílela zkušenosti kamarádka, která již před více než deseti lety procházela ve Františkových Lázních pobytem podporujícím otěhotnění a časté napařování bylo jednou z procedur. Je tedy zjevné, že napařování se během generací neztratilo úplně. Napářka podporuje také čištění, ale ne ve smyslu nutného čištění vaginy a dělohy, protože ty jsou samočisticí a při zdravě fungujícím cyklu není žádné další čištění potřeba. Čištění podpoří napářka ve chvílích, kdy míváte na začátku nebo ke konci menstruace hnědou krev anebo větší kousky sliznice v krvi.

[hide]

Jak si vaginální napářku připravit:

Vyhraďte si dostatek času pro sebe a připravte si příjemné, útulné a intimní prostředí v místě, kde budete napářku provádět. Ať už je to obývák, ložnice nebo koupelna. Připravte si vhodné posezení a napářku jako takovou. Stačí svařit vodu s třemi hrstmi bylinek. Vařit je můžete deset minut a pak dalších pět nechat louhovat pod pokličkou. Vysvléknuté do půli těla se můžete posadit nad misku/kastrolek s bylinkami a zabalit do dek tak, aby pára nikde neunikala. Můžete si vzít i teplé ponožky. Pokud páru cítíte jako moc horkou, upravte vzdálenost od ní anebo chvíli s napářkou počkejte, až voda více zchladne. Dobu napařování si určujete podle libosti, obvykle to bývá 20–30 minut. Po napařování je ideální zůstat již v klidu a v teple – proto je nejvhodnější čas večer. Četnost napářky je čistě na vás. Nejvhodnější doba je těsně před menstruací a těsně po menstruaci. Chcete-li se naladit více na své tělo, máte větší potřebu tepla anebo léčíte konkrétní ženské potíže, pak ji můžete využívat několikrát měsíčně.

Jak posloužit a neublížit

Vyzkoušejte si opatrně, jestli vám teplota páry vyhovuje, a až poté se pohodlně usaďte nebo polohu ještě upravte. Také musíte sedět nebo klečet ve stabilní poloze, kdy nehrozí, že do horké vody spadnete. Jde hlavně o případy, kdy nesedíte na židličce, ale experimentujete s polohami bez opěry. Kontraindikací pro napařování je těhotenství, nitroděložní tělísko, menstruace a aktivní vaginální zánět. Do páry nepatří aromaterapeutické oleje, mohly by popálit citlivou tkáň.

Posaďte se, dámy

Pro pohodlný průběh se vám budou hodit židle nebo křesla, které mají otvor. Případně si otvor do dřevěné židličky nechte udělat. Vhodná je také porodní židlička anebo speciální napařovací prkýnko, které je již na trhu poměrně dostupné. To si pak můžete položit na kastrolek nebo kyblík. Některé ženy napoprvé zkouší napařování třeba jen sezením mezi dvěma židlemi anebo v rohu sedačky. Když vám napářka bude příjemná, doporučuji si pak ale zařídit pohodlnější sezení, nad kterým budete mít chuť trávit každý měsíc několik chvilek pro sebe.

Tajemství bylin

Doporučuji organické – sušené nebo čerstvě natrhané. Některé tradice nabízí bylinné směsi pro různé případy. Nechte svoji intuici, ať vás vede při výběru vhodných bylinek. Vybírat můžete například z těchto: kontryhel, maliník, růže, levandule, řebříček, oregano, měsíček, rozmarýn, bazalka, fenykl, pelyněk, jitrocel. Příjemné teplo ze stoupající páry otevírá póry kůže stejně jako póry vaginy, takže léčebné vlastnosti bylin působí i hluboko v pánvi a děloze. Různé bylinky mohou a měly by být používány na základě přítomných příznaků a potřeb každé ženy.

Chvilka pro sebe

Napařování můžete pojmout také jako rituál. K ženským rituálům napářku přidávám moc ráda. Můžeme ji využít například pro poporodní rituál, který se dělá na konci šestinedělí. Doporučuji ji také pro rituál spojení s vnitřní ženou, kdy ji provádíme se záměrem propojení se se svou moudrostí, nalezení odpovědi v sobě, vyživení z vnitřních zdrojů apod. Celkově nás vaginální napářka vede k větší citlivosti vůči pocitům a emocím vznikajícím v děloze. Kdo již znáte techniku vaginálního mapování, tak i zde může být napářka vhodnou přípravou. My ji pravidelně děláme také na ženských kruzích a na pobytech pro mámy a dcery ji už zkoušely i naše dcerky. A byly nadšené.   Nyní se již můžete pustit do napařování. Složité to není, viďte? A taková „sauna na pipku“, jak já této metodě moc ráda říkám, přináší jen samé blahodárné prožitky. Přeji vám nádherný čas s vaší joni.

Koukněte na: steamy.cz

[/hide]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/06

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

Manželka, maminka dvou dcer, podnikatelka, přítelkyně a akční žena. Koordinuje řadu zajímavých projektů (Červený stan, Konferenci Aktivní rodičovství, Creative space, Skupiny pro domácí žáky...) a je lektorkou Kontaktního rodičovství a Zdravého přebalování. Šíří osvětu o těchto tématech v médiích a ráda píše články i pro PDČ. Potkat se s ní můžete osobně na jejích kurzech.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné