Experiment nebo návrat ke stoletími prověřenému? Posuďte sami. Navštivte experimentální zahradu pod Blaníkem.

Už jsem toho o sobě napsal myslím dost, je tu však ještě jedna věc, o které jsem asi nepsal. Je to má láska k zahrádkám a k zahradničení vůbec. Je to láska, kterou jsem zřejmě zdědil po předcích a které se v různé formě věnuji celý svůj život. Bylo tedy nasnadě, že když jsem při svých toulkách krajinou okolo Blaníku náhodou narazil na jednu poměrně netradiční, experimentální zahradu, rozhodl jsem se vás s ní také seznámit.

Experiment nebo návrat ke stoletími prověřenému? Posuďte sami. Navštivte experimentální zahradu pod Blaníkem.

V Praze nemusí být každému blaze

Dan a Karolína jsou typičtí zástupci českých self-made manů. Narodili se v Praze, kde také oba začali podnikat, Dan jako grafik a Karolína jako produkční. Oběma se dařilo a zakázek měli více, než byli schopni zvládat. Potom ale nastal zvrat, začali jim pod okny bytu kopat tunel a do toho se jim narodil syn. Řekli si tehdy, že Praha nic moc, a začali hledat místo, kam by se mohli přestěhovat, kde by měli klid na rostoucí rodinu a odkud by mohli i pracovat a občas dojíždět za prací.

A jak už to tak v životě bývá a věci se nedějí náhodou, kamarád jim zprostředkoval koupi starého domku v Krahulích. Byla to láska na první pohled, tedy Dan se do domu bezhlavě zamiloval a vše ostatní šlo stranou. Jenže tou dobou také onemocněl zákeřnou nemocí. Dlouhodobá terapie sice zabrala, ale zanechala Danovo tělo v takovém stavu, že si s tím ani lékaři neuměli poradit. Dan se nevzdal a začal rekonstruovat starý dům. S tím, jak se dům pomalu proměňoval a zlepšoval, měnil se i Danův zdravotní stav. Na konci přestavby byl zdravý a připravený na nový život v Krahulích.

Ne vždy přeje začátečníkům štěstí

Když se usadili, přemýšleli, jak využijí přilehlé pozemky. Rozhodli se, že se pokusí zahradu nabídnout lidem. Udělali malé zahrádky a ty chtěli pronajímat lidem. Nikdy ale nikdo nepřišel a jejich první plán se nevydařil. Všichni žijí online a zahrada nikoho nezajímá, tak to okomentoval Dan.

Nenechali se však odradit, při studiu zahradničení totiž narazili na jednu skvělou knihu, která je inspirovala a vlila novou krev do žil. Je to kniha od Marie Treben s názvem Moje léčivé rostliny. Dohodli se, že založí a povedou zahradu právě v duchu této úžasné bylinkářky. S pomocí několika grantů vybudovali základ zahrady, který stále rozšiřují a zvelebují.

[time-restrict on="2019-09-07"]

Žít i podnikat jde i úplně jinak

V současné době Karolína s Danem obdělávají přibližně dva hektary pozemků. Něco z toho jsou krásně obdělané a udržované záhonky s různými druhy bylinek, z nichž některé jsem nikdy předtím neviděl. Další část pozemku, rozuměj pole, přetvořili do remízku, aby se rozdělila ta ohromná plocha polí v okolí. Jeden z posledních projektů je vybudování a udržování tůňky.

Z tohoto výčtu je zřejmé, že manželé aktivně hospodaří jen na části zakoupených pozemků a zbytek se rozhodli vrátit přírodě, protože si uvědomují, že i oni jsou její součástí. Je jim jasné, že naše krajina bez vody a potřebné druhové různosti a bohatosti dlouho nevydrží. Vysazovat remízky a hloubit tůně se jistě může dnešním velkopodnikatelům zdát naprosto neekonomické, tedy zbytečné, ale Karolína s Danem to naštěstí vidí jinak.

Od února letošního roku zahájili výrobu domácích čajů z bylin, které si sami bez chemie vypěstují, nejčastěji z vlastních semínek. Čaje balí a prodávají. Jak ale tvrdí, nejsou to už žádní tvrdí obchodníci, místo toho, aby obvolávali své zákazníky a nabízeli čaje, jdou se raději projít do lesa. Vždyť vyjít se dá s málem a život není jen o růstu obratu zboží a tržeb.

Experiment se zahradou i s vlastním životem

Možná vás stejně jako mě napadne, proč mluvíme o experimentální zahradě, když se mnohým může zdát, že jde o normální, možná lehce alternativní zahradu. Opak je ale pravdou. Karolína s Danem experimentují v každém směru. Zavádějí nové metody pěstování bylin, oprašují ty staré, zapomenuté vědomosti o zahradničení a ke všemu používají rad a postřehů od paní Treben. Jejích vědomostí využívají i při míchání čajových směsí a výrobě různých domácích tinktur, mastiček a balzámů, krémů a mýdel.

Experiment zavedli i do svého života, když se rozhodli přestěhovat se z Prahy a od základů změnit svůj život. Vychovávají spolu své děti, a pokud to mohu za tu krátkou chvilku, kdy jsem je navštívil, posoudit, žijí život v souladu s přírodou a vším, co k tomu patří. Jsou plni energie a plánů do budoucna.

Koukněte na: experimentalnizahrada.cz

[/time-restrict]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/09

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

vstoupil k PDČ se svojí mocnou mužskou energií, pomáhá organizačně, redakčně i autorsky. Jeho velkým tématem je bezobalový způsob života.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné