Chcete bydlet na zámku? Povíme vám, jaké to je.

Vlastnit zámek může někomu připadat jako čirá romantika. Řekla bych, že jen do té doby, než si tuhle skutečnost vyzkouší na vlastní kůži. Několikrát mě zaujal televizní dokument o lidech, kteří koupili zámek a jali se ho sami opravovat. Pokaždé jsem obdivovala jejich odvahu a vytrvalost, poněvadž pokud měly tyto filmy něco společné, pak to byla vidina nikdy nekončící náročné práce, nutnost oddanosti a nehasnoucího optimismu, po romantice ani památky. Často jsem si pak říkala, jestli to ti lidé opravdu vydrželi a jak se jejich životní příběhy vyvíjely dál.

Chcete bydlet na zámku? Povíme vám, jaké to je.

Netuším, jak je to v jiných zemích, ale u nás v Čechách existuje od roku 1995 Asociace majitelů hradů a zámků. Měla jsem to štěstí poznat se s panem Petrem Svobodou, viceprezidentem asociace a vlastníkem zámku Úholičky (o něm se dočtete v rozhovoru na následujících stranách hlavního tématu). Jeho slovy je Asociace jakousi platformou lidí společných zájmů, kdy na jedné straně máte možnost výměny zkušeností, sdílení a referencí dobrých řemeslníků, protože při rekonstrukci historické památky potřebujete různá speciální řemesla, ale zároveň zastupuje majitele ve vztahu k orgánům státní správy, které mají co do činění s kulturním dědictvím.

[time-restrict on="2019-07-07"]

Členy Asociace jsou převážně restituenti, ať už se jedná o příslušníky starých šlechtických rodů nebo tzv. novou šlechtu 19. století, kdy byly do šlechtického stavu uváděny osobnosti, které významně přispěly do historie svými úspěchy například v podnikání, v politice, ve vědě a podobně. Zároveň jsou tam členové, kteří si zámek koupili a opravují s láskou a péčí. Právě před těmito lidmi je potřeba smeknout. Nabízí se otázka, jak se k majitelům hradů a zámků a vůbec k evropskému kulturnímu dědictví staví náš stát. Jedná se o dlouhodobý proces, během kterého dochází k uvědomění si skutečnosti, že tu existuje segment, který je nestátní. Je všeobecně známo, že údržba kulturního dědictví je dlouhodobě podfinancovaná. Balík dotací je omezený a je potřeba, aby se rozdělil mezi státem spravované kulturní dědictví a pak to soukromé. K tomu Petr Svoboda dodává: „Ono je důležité si hlavně uvědomit, že kulturní dědictví je nedělitelné. Je úplně jedno, jestli patří státu, církvi, municipalitám či rodině. Když se o kulturní dědictví nebudeme starat, tak tady prostě za nějakou dobu nebude…“ Pokud se během výletu zastavíte na některém z hradů nebo zámků, zkuste se zaposlouchat – a nemám teď na mysli více či méně zajímavý výklad průvodcův. Zkuste zaslechnout hlas časů dávno minulých, ať už k vám promluví skrze zdi nedobytné tvrze, zámecké komnaty nebo šuměním větví památného stromu. A zkuste nahlédnout tu dlouhou řadu lidských příběhů, kterých byla tato místa svědkem.

[/time-restrict]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/07

jako součást hlavního tématu čísla "Zámky a jejich majitelé"

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

Pravý domácí časopis pro mě skýtá skutečné bohatství. Začíná to lidmi, kteří tvoří redakci a kteří jsou mi všichni milí. A dál se to krásně větví: díky článkům – většinou o zajímavých lidech – a také díky mnohým setkáním mám možnost poznávat další a další prima osoby. A díky nim se dál seznamuji s dalšími. Je to nekonečný proces, kterým proplouvám a který mě blaží.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné